Kırmızı Kalem Yemiş Biri Kredi Çekebilir Mi?


Kırmızı Kalem Cezası Yemiş Biri Kredi Çekebilir Mi
Kırmızı Kalem Cezası Yemiş Biri Kredi Çekebilir Mi

Kırmızı Kalem Nedir?

Bankalar kredi veren, para işlerinin yönetildiği legal kuruluşlardır. Bankalar müşterilerine ihtiyaçlarına göre gerekli güvenceyi verdikleri zaman geri ödemeli olacak şekilde kredi verirler. Verilen kredilerin ödenmesi konusunda aksaklık yaşanması ve belirlenmiş yasal ödeme süresinin üstünden bayağı geçmesi nedeniyle bir sonraki bankacılık işlemlerinde tedbir olarak bankacılık sektöründe kırmızı kalem olarak adlandırılan ceza uyarısı eklenir. Bankaların havuz sistemlerinde yer alan bu bilgi diğer bankalar tarafından görülerek kişinin bankacılık işlemlerine tedbir amaçlı kısıtlama getirilir. Halk arasında kara liste olarak bilinen listeye düşmüş birçok kişi bulunmaktadır. Bu kişiler kara listeye girmiş biri kredi çekebilir mi? Kırmızı kalem yiyen kişi nasıl kredi alabilir? Gibi sorular sormaktadır.

Kırmızı Kalem Yiyen Biri Kredi Çekebilir Mi?

Kırmızı kalem yemiş birisi için bankacılık işlemleri artık çok zor ve kısıtlanmış durumdadır. Bankalarla çalışan herkesin bir kredi notu vardır. Kredi notu düzenli ödeme yapılmadığı zamanlarda düşer. Lakin düzenli ödeme başlanıp borçlar kapatıldığı zaman kredi notları kısa sürede düzelebilir. Lakin kırmızı kalem yemek kredi notunun düşmesinden çok daha farklıdır. Bu durumu kişilerin gerçek hayatta suç işleyerek sabıka kaydına işlenmesi ile benzerlik göstermektedir. Bir kişi kırmızı kalem yemişse eğer düzenli ödemeler dahi yapsa çok uzun süre bu durumdan çıkamaz. Çıksa bile bankalar sicilinde bu kayıt her zaman durmaktadır.

Bu nedenle kırmızı kalem cezası almış birisi bankalardan hiçbir şekilde kredi çekemez. Kredi çekmek işin lüksü bile sayılabilir. Kredi kartı çıkartmak bile oldukça zordur. Kısacası yazının başlığında yer alan sorunun cevabı hayırdır. Kırmızı kalem yemiş birisi kesinlikle kredi çekemez. Kırmızı kalem yemiş birisi için en uygun kredi çekme yöntemi ve tek yolu sadece kefil bularak gerçekleşir. Kefil olacak kişinin ise yüksek gelirli biri olması ya da kamu kurumlarından biri çalışan memur olması sonucunda kırmızı kalem yemiş birisi kredi çekebilir. Böyle bir kefil bulabildiğiniz zaman kırmızı kalem yemiş olsanız dahi kredi çekebilirsiniz. Kefil olan kişi ise borcun ödenmemesi durumunda yasal olarak borcu ödemekle yükümlüdür. Eğer kırmızı kalem yemiş biriyseniz ve kefil bularak kredi çekecek konuma geldiyseniz ödeme yapmadığınız zaman borcunuzun size kefil olan kişi tarafından ödenmesi gerektiğini unutmayın. Son olarak kefil olan kişinin banka sicili temiz değilse eğer yüksek geliri olsa da yine de bankalar kredi vermezler.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR