Kış aylarında hayvanlar için hayat kurtaracak 5 önlem


Soğuk havalarda kapınızın önüne bir kap sıcak su koyun

Soğuk kış aylarında kapımızın önüne bir kap sıcak su koymak hayvanların soğuk havalarda su bulmalarını kolaylaştıracaktır. Suyun sıcak olmasına özellikle dikkat etmeliyiz bunun sebebi ise soğuk havalarda suların donması veya içilemeyecek kadar soğuk olmasıdır. Sıcak su koymak donma süresini uzatabilir ve böylece daha fazla küçük dostumuza ulaşabiliriz. Donan suyu sık sık değiştirmeyi unutmayın. Koyduğunuz sulara vitamin damlatmanız mümkünse vitamin damlatın. Vitamin damlatmak soğuk havalarda hayvanların direncini yükseltip hastalanmayı geciktirecektir.

 

Onlar için karton veya tahtadan barınaklar inşa edin

Karton, tahta veya beton kullanarak onlara barınak inşa edin unutmayın kış aylarında küçük dostlarımızın çoğu donarak ölmekte. Çevrenizde gördüğünüz küçük dostlarımıza bulabildiğiniz malzemelerden barınak inşa etmek onların soğuktan bir nebze de olsa koruyacaktır. Yaptığınız barınaklara eski battaniye ve yataklarınızı koymanız soğuğa karşı koymada küçük dostlarımızın destekçisi olacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 Eskimiş yatak, battaniye, kıyafet ve eski gazete gibi eşyalarınızı barınaklara bağışlayın

Evinizde kullanmadığınız yatak, battaniye ve kıyafet gibi eşyalarınızı barınaklara bağışlayabilirsiniz. Eski eşyalarınız küçük dostlarımızı kış aylarında soğuktan koruyacaktır. Eski eşyalarınızı değerlendirmenin bir diğer yolu ise onlarla çevrenizde gördüğünüz kedi ve köpek evlerine bu eşyalarınızı yerleştirmenizdir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 Kuşları unutmayın, dallara ekmek batırabilir veya pet şişeye buğday koyabilirsiniz

 

Kış aylarında en çok mağdur olan hayvanların başında kuşlar gelmektedir. Gerek yaşam alanları gerekse yerdeki besinlere ulaşamamaları sebebi ile pek çok kuş kış aylarında soğuktan donarak ölmektedir. Evlerimde bulunan bayat ekmekleri ağaç dallarına batırarak veya pet şişeleri kesip içine buğday koyduktan sonra ağaçlara asarak kuşları açlıktan kurtarmak mümkün.

 

 

 

 

 

 

 

 

Yola çıkmadan önce araba kaputlarına dikkat edin

Kış aylarında soğuktan korunmak isteyen küçük dostlarımız sıcak buldukları yerlere girmekte. Arabaların motor sıcaklığı küçük dostlarımıza cazip geldiğinden araba kaputlarına giren kedi olayıyla çok karşılaşıyoruz. Bizim size tavsiyemiz kış aylarında yola çıkmadan önce kaputa vurmanız ve kaputtan ses geliyor mu diye dinlemeniz. Böylece küçük dostlarımızın oradan çıkmasını sağlayabilirsiniz.

 


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR