Kış Aylarında Saç Bakımı Nasıl Olmalıdır?


Kışın Saç Bakımı Nasıl Olmalıdır
Kışın Saç Bakımı Nasıl Olmalıdır

KIŞ AYLARINDA SAÇ BAKIMI NASIL YAPILMALIDIR?

Kış aylarını iyiden iyiye hissetmeye başladığımız şu günlerde saç bakımı oldukça önemlidir. Kış aylarında saç bakımı nasıl yapılır sorusunun aslında birçok cevabı bulunuyor. Kömür ve odun yakma işleminden artan hava kirliliği, soğuk ve kuru ayaz hava, ani değişiklikler saçların yıpranmasına ve kurumasına neden oluyor. Bu nedenle alacağınız birkaç küçük önlem sayesinde kış aylarında saçlarınızın bakımını sağlayabilirsiniz.

ILIK SU İLE DUŞ ALMAK ÖNEMLİ

Kış aylarında havanın ve banyo ortamının soğuk olması nedeni ile genellikle suyu iyice ısıtır ve sıcak su ile duş alırız. Sıcak su saç köklerine zarar verici bir etkiye sahiptir. Yıpranmaya ve saç köklerinin zayıflayarak ölmesine neden olur. Bu nedenle duş alırken suyun ne sıcak ne de soğuk olmamasına özen gösterin. En iyisi ılık denilecek bir su ile saçları yıkamak bakımın ilk adımıdır.

HER GÜN DUŞ ALMAK SAÇLARIN HIZLICA YAĞLANMASINA SEBEP OLUR

Bir temizlik hassasiyeti sonucu ortaya çıkan her gün duş alma durumu saçların kolajen yapısının bozulmasına ve saçların yağlanma dengesinin bozulmasına neden olur. Her gün saçlarınızı yıkıyorsanız fark etmişsinizdir ki sabah yıkadığınız saçlarınız akşam saatlerinde yağlanmıştır. Bu nedenle ılık su ile 2 3 günde bir yıkayın saçlarınızı.

SAÇ TİPİNİZE UYGUN ŞAMPUAN SEÇİN

Kadınlar şampuanlar üzerinde çok detaylı araştırmalar yapsalar da bazen duygularına yenik düşebiliyorlar. Kokusunun güzel olması, marka bilinirliği, kutu rengi gibi nedenlerle şampuan seçiminde hata yapabiliyorlar. Öncelikle bir dermatolog sayesinde saç tipinizin tespitini yapın. Ardından saç tipinize uygun şampuanı bulup o şampuan ile saçlarınızı yıkayarak güzel bir bakım uygulayabilirsiniz.

SAÇLARINIZI SÜREKLİ TOKA İLE BAĞLAMAYIN

Saçlar özgür kalmayı sever. Saçları toka ile toplamak ya da kalem ile birbirine tutturmak oldukça büyük bir konfor ve rahatlık sağlasa da sürekli yapılması durumunda saç kökenlerinin yön değiştirmesine, zayıflamasına ve dökülmesine yol açar. Bu nedenle saçlarınızı duş sonrası ya da eve girdiğiniz gibi toplayarak gün boyu öyle tutmayın.

VİTAMİN DESTEĞİ ALIN

Hastaneye giderek kan testi yapın. Kan testi sonucuna göre vitamin eksikliğinize göre beslenme planı oluşturun. Bu beslenme planına uyduğunuz zamanı vücudunuzun her yerinde olduğu gibi saçlarınızda da saçlarınızda meydana gelen düzelmeyi görebilirsiniz.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR