Kış Depresyonundan Sizi Kurtaracak 5 Besin


Kış Depresyonuna Karşı Etkili 5 Besin
Kış Depresyonuna Karşı Etkili 5 Besin

KIŞ DEPRESYONU

Sonbahar ve kış aylarında havanın soğuması ile fiziksel hareketlilik yaza göre oldukça yüksek oranda azalır. Bu azalma kişinin psikolojik olarak zorlanmasına ve depresyona girmesine kadar ilerlemektedir. Serotonin ve melatonin hormonlarında görülen azalma ile beraber kendini uyku hali, enerji düşüklüğü, sürekli yorgunluk gibi belirtilerle gösteren kış depresyonu konusunda uzman hekimler önerdikleri besinler ile kişinin daha hareketli ve daha mutlu olacağını açıklamaktadır. Düşük fiziksel hareketlilik, sürekli kapalı alanda durmak kişide hem depresyona yol açarken hem de beslenme alışkanlıkları konusunda düzensizlik oluşturmaktadır. Sizde kış aylarının yaklaştığı şu günlerde mutsuzluk ve depresyondan kurtulmak istiyorsanız aşağıdaki besinleri kesinlikle tüketmelisiniz.

KIŞ DEPRESYONUNDAN ÇIKMANIZA YARDIMCI OLACAK 5 BESİN!

Listemizin ilk sırasında Ispanak bulunuyor. Ispanak, serotonin hormonun ihtiyaç duyduğu folik asit bakımından oldukça zengindir. Ayrıca magnezyum yönünden de zengin olan bu besin mutluluk hormonunuzun salgılanmasına yol açarak pozitif bir yapıda olmanızı sağlıyor.

Hem sınavlar öncesinde, çeşitli duygusal problemlerde sıkça önerilen çikolata da mutluluk sağlayıcı besinlerin başında gelir. Tabii çikolatanın bitter olanı daha da makuldür desek yalan olmaz. Çikolatanın içerisinde yer alan teobromin kişiyi dinç tutmanın yanı sıra mutlu ederek kişiye büyük fayda sağlıyor. Lakin şekerli ve sert yapısı nedeni ile günde en fazla 1 ya da 2 kare üstünde çikolata tüketimi ters etki yapabilir. Aman dikkat…

Zihnen oluşan yorgunluğu en yoğun şekilde engelleyen besinlerden bir tanesi de Omega 3 bakımından zengin olan besinlerdir. Omega 3 bakımından oldukça zengin olan semiz otu kişinin yorgunluğunu alırken ayrıca pozitif bir ruh kazanmanıza yardımcı olmaktadır.

Kış aylarının en sık tüketilen meyvelerinden biri olan Nar ise kişinin kış depresyonuna girmesini engellemede en çok yardımı olan besinlerden biri. İçerisinde yüksek oranda C vitamini barındıran Nar aynı zamanda stresi azaltıcı etkisi de bulunmaktadır. Hastalıklar karşısında oldukça güçlü bir yapısı bulunan nar istendiği takdirde sade yenilirken salataların üzerine de tane tane dökülerek ayrı bir tat katmaktadır.

Listemizin son sırasında ise kaliteli protein kaynağı olarak bilinen ve triptofan bakımından oldukça zengin olan zayıflatıcı etkisi ile ön plana çıkan hindi eti pozitif ruh için oldukça önemli. İçerdiği triptofan kişinin mutluluk hormonu olan serotoninin salgılanmasında oldukça işlevsel bir görev görmektedir.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR