Kış Günlerinde Grip Olmamak İçin 10 Gizli Sır


Kışın hasta olduğumuzda çoğu zaman başkasından kaptığımızı düşünürüz. Ancak sağlığımıza yeterince dikkat ediyor muyuz? Kış mevsimini, her ne kadar hepsini aynı anda yapmak zor olsa da bazı kurallara uyarak hiç hasta olmadan geçirebilirsiniz. Ama yine de küçük kaçamaklar, ufak dikkatsizlikler sistemi altüst edebilir. Eğer grip olmak istemiyorsanız aşağıdaki maddelerin hepsini uygulamalısınız. İşte kışın hasta olmamak, soğuk algınlığı ve gribi önlemek için yapmanız gerekenler…

1. Yeşil sebzeler yiyin


Klişe görünebilir ama o güzelim yeşil sebzelerin vücudunuzu ne kadar dayanıklı hale getirdiğini tahmin bile edemezsiniz. Ayrıca yeşil sebzeler sağlıklı bir bağışıklık sisteminin ilk kuralıdır, vitaminler açısından oldukça zengindir. Fareler üzerinde yapılan araştırmalar turpgillerden oluşan sebzelerin tüketilmesinin vücuda etkin bir bağışıklık sistemi işlevi için gerekli olan spesifik hücre yüzeyi proteinlerini artıran bir sinyal gönderdiğini göstermiştir. Araştırma sonucu yeşil sebze tüketmeyen farelerin hücre yüzeyindeki proteinlerin yüzde 70-80 oranında azaldığı görülmüştür.

 

2. D vitamini alın


Birçok kişi günlük D vitamini ihtiyacını yeterli oranda alamaz. D vitamini eksikliği ise kemiklerin zayıflamasına, kalp ve damar problemlerine ve bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden oluyor. İyi D vitamini kaynakları arasında ise yumurtanın sarısı, mantar, somon, ton balığı gibi besinler yer alır. Ayrıca eczaneden D vitamini takviyesi de satın alabilirsiniz.

3. Hareket edin


Kışın gripten ya da soğuk algınlığından korunmanın yolu elbette yorganı kafanıza çekip dışarı çıkmadan kışın geçmesini beklemek değil. Vücudun kendini koruyabilmesi için günlük minimum hareketini tamamlaması gerekir. Genel olarak aktif olmalı ve haftada en az 3 kez uzun yürüyüşler yapmalısınız. Aktif bir yaşam, beyaz kan hücrelerinin dolaşımını hızlandırır, vücudun soğuk algınlığı ile mücadelesinde önemli rol oynar, stresi ve strese bağlı hormonları azaltır.

4. Düzenli ve yeterli uyku


Yapılan araştırmalar vücudun bir virüsle savaşabilmesi için yeterli uykunun çok önemli olduğunu gösteriyor. Araştırmalar iki hafta boyunca en az 8 saat uyuyan katılımcıların virüse karşı daha fazla direnç gösterdiklerini söylüyor. Geceleri 7 saatten az uyuyanların virüse maruz kaldıktan sonra hastalanma oranları yüzde 3 daha fazla oluyor.

 

5. Alkolü bırakın


Eğer kışın hastalıklardan, grip ya da soğuk algınlığından uzak kalmak istiyorsanız alkolden de uzak durmalısınız. Yapılan araştırmalar sonucunda alkol içmenin vücudun bağışıklık sisteminin hayati bir bileşeni olan dendritik hücrelere zarar verdiği görülmüş. Zamanla alkol tüketimindeki artış, kişiyi enfeksiyonlara karşı daha açık ve savunmasız bir hale getirebilir.

6. Sakin bir yaşam


Fiziksel hastalıklarla zihinsel problemler arasında bir bağlantı olduğu yıllardır araştırılan konulardan biri. Stres ise fiziksel rahatsızlıkları tetikleyen ilk etken. Yoğun ve tempolu yaşam, sorumluluklar ve günlük problemler hastalıklara adeta davetiye çıkarıyor. Eğer olağanüstü bir durum yoksa ve yorucu bir günlük rutininiz varsa sakin olmaya, stresinizi azaltmaya çalışın.

7. Yeşil çay için


Yeşil çay yüksek oranda antioksidan içerir. American College of Nutrition dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre, günde birkaç bardak yeşil çayın sağlığa büyük faydaları vardır.

8. Yemeklerinize renk katın


Elbette yalnızca güzel görünsün diye yapacağınız süslemelerden bahsetmiyoruz. Eğer neredeyse her gün aynı veya benzeri yemekler yiyorsanız tabağınızdaki çeşitliliği artırmalı ve her renkten sebzeye yer vermelisiniz. Gökkuşağının renklerinden oluşan bir tabak C vitamini gibi pek çok farklı vitamini de almanızı sağlayacaktır.

 

9. Sosyal olun


Şimdi bunun griple ne alakası var diye düşünebilirsiniz ancak araştırmalar kronik kalp hastalıkları ve yalnızlık arasında bir bağlantı olduğunu gösteriyor. Hatta sosyal izolasyonun kronik hastalıklar için bir risk oluşturduğu düşünülmekte. Amerikan Psikoloji Derneği tarafından yayımlanan araştırma, sosyal izolasyonun stresi artırabileceğini ve bunun da vücudun bağışıklık sistemini ve hızlı bir şekilde iyileşme kabiliyetini yavaşlatabileceğini ortaya koymuştur.

10. Grip aşısı olun


Grip aşısı elbette hastalıklardan korunmanın en güvenli yoludur ancak alerjisi olan kişiler aşı olmadan önce çok dikkat etmeli ve gerekli kontrolleri yaptırmalıdır. Bazı kişiler bu aşılara karşı ciddi reaksiyonlar verebilirler.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR