Kısa Boylu Erkekler İle Uzun Boylu Erkekler Arasında Bir Fark Daha Ortaya Çıktı!


Kısa boylu erkeklerin uzun boylu erkeklere göre daha sinirli olduğu ortaya çıktı. Erkeklerin boylarına göre sinirlilik hallerinin değiştiğini ortaya çıkaran araştırmaya göre kısa boylu erkekler uzun boylu erkeklerle kıyaslandığında daha sinirli oluyorlar! Araştırmada elde edilen diğer bulgular kısa boylu erkeklerin suça karışma ve şiddete eğilimlerinin daha fazla olduğunu destekliyor.

ABD’li araştırmacıların elde ettiği bulgulara göre kıs boylu erkekler ile uzun boylu erkekler sinirlilik ve olaylara yaklaşım bakımından farklılaşıyor. Yapılan deneylerde 18 ile 50 yaş arasındaki 600 erkek katılımcı ele alınmış. Deneyin sonuçları ise kısa boylu erkeklerin uzun boylulara göre çok daha çabuk sinirlendiğini ve şiddete eğilimli olduklarını gösteriyor.

Yapılan başka bir araştırma bu sonuçları destekler nitelikte. Uzun boylu ve kısa boylu erkekler arasında öfke kontrolü dışında, güven, korku ve paranoya konularında da farklılıklar olduğu göze çarpıyor. Kısa boylu erkeklerin çabuk sinirlenen, güvensiz, korkak ve paranoyak bir profil çizdiği sonucuna varılmış.

Oxford Üniversitesi’nde yapılan başka bir deneyde ise davranışsal olarak paranoyak özellikler gösteren 60 kadın katılımcı ele alınıyor. Katılımcılar sanal gerçeklik cihazlarına bağlanarak inceleniyor. Londra’da yapılan bu deneyde katılımcılar kalabalık metroya bindiriliyor ve bu yolculuğun sonunda katılımcılara bir anket uygulanıyor. Anketin sonucu erkeklerle yapılan diğer araştırmaları destekler nitelikte! Kısa boylu kadınların olaylara diğerlerinden farklı bir bakış açısıyla yaklaştıkları belirleniyor.

Deney sonuçlarını ele alan araştırmacılar kısa boylu insanlarda olduğu gibi zemine daha yakın bulunmanın psikolojik olarak diğerlerinden daha farklı olmalarını sağladığını belirliyor. Sanal gerçeklik cihazlarına bağlıyken kameranın perspektifi değiştiği zaman katılımcılar kendilerini daha korkulu ve tehdit altında görüyorlar. Kendisini tehdit altında hisseden insan şiddete daha eğilimli bir hale geliyor.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR