Kolayca İşe Girmeniz İçin CV Hazırlama Teknikleri


cv hazırlama teknikleri

CV hazırlamak, bir çoğumuzun için iş bulma ve iş arama sürecinin en zorlayıcı ve en sıkıcı bölümüdür . Kafamızdaki onlarca soru işaretiyle; işvereni etkileyebilecek, bizimle aynı pozisyon için rakiplerimize yani diğer adaylara göre öne çıkmamızı sağlayacak, tamamen doğru bilgileri içerecek ve mülakat esnasında bizi zora sokmayacak bir iş görüşmesi  için CV hazırlama teknikleri işinizi görebilir.

CV hazırlama teknikleri…

CV Uzunluğu

Eğer çok özellikleri olan veya sektörde çok uzmanlaşmış biri değilseniz yani çok çok özel bir alana başvurmuyorsanız CV’nizi 1 sayfa tutmanızda fayda var. CV’niz çok uzun veya çok kısa olmamalıdır. En iyisi orta karar diyelim. İdeal bir CV iki Word sayfasını geçmemelidir. CV’niz sade, anlaşılır ve abartıdan uzak olmalıdır. Mümkünse CV’nizi hazırladıktan sonra birçok defa kontrol ederek gereksiz bilgileri varsa abartılı kısımları ayıklayın. CV’nizi başvurduğunuz pozisyona en uygun şekilde hazırladığınızdan emin olun.

Punto ve Yazı Karakteri

CV’nizi online ortamlarda yani online iş kariyer şirketlerinin formları aracılığı ile hazırlamıyorsanız, kullandığınız karakterlere ve punto büyüklüğüne dikkat etmeniz gerekir. CV’nizin okunabilir ve anlaşılabilir olması için Türkçe karakter sorunu yaşamayan bazı yazı karakterlerini tercih etmelisiniz. Biz bunun için Arial, Times New Roman karakterlerini öneriyoruz. CV’nizin punto büyüklüğü olarak Arial 11, Times New Roman 12 şeklinde olabilir. CV’nizin tamamı tek bir yazı karakterinden oluşmalıdır. Ana ve ara başlıklar dışında kalın-bold yazı karakteri kullanmamaya çalışmalısınız, dipnot haricinde italik yazı karakteri kullanmayı tercih etmeyin.

  Küçük Ve Büyük Şirketlerde Mülakat Farkları

Referans

İyi bir CV hazırladınız, iş görüşmeniz de iyi geçti. Sizi işe alacak olan kurum CV’nizdeki referanslarınızı arayarak, referans kontrolü yapıp, sizinle ilgili detaylı iş bilgisi almaya çalışacaktır. Bu nedenle referanslarınız önemlidir, kesinlikle referans olarak yazdığınız kişilerin iletişim bilgilerini CV’nize eklemelisiniz. Referanslarınızın size referans olacağından emin olduktan sonra CV’nize yazmalısınız. Referanslarınızın 2 ile 4 arasında olması yeterlidir.

CV Fotoğrafı

Kurumsal bir firmaya iş başvurusunda bulunuyorsanız kesinlikle vesikalık düzgün bir fotoğrafınızı CV’nize eklemelisiniz. Fotoğrafınızın güncel olmasına ve doğal olmasına dikkat etmelisiniz. İş dünyasında genellikle fotoğrafsız CV’ler tercih edilmemektedir.

CV Kağıdı

Her şeyde olduğu gibi bu konuda da abartıdan uzak durun, birçok CV içinde benim kâğıdım renkli olsun, ebatları büyük veya küçük olsun, faklı olsun derseniz sizin için olumlu olmaz. O CV’leriniz standart dosyalarda arşivlenir. Siz siz olun standart A4 kâğıdından şaşmayın. Orta kalitede beyaz A4 kâğıdı CV’niz için ideal bir CV kâğıdıdır. Artık CV’lerin çoğu online ortamda veri tabanına veya PDF gibi değişik formatlarda da istenebilmektedir.

CV’nizi hazırladıktan sonra dil bilgisi kuralları ve imla açısından kontrol etmeniz varsa hatalar düzeltmeniz sizin faydanızadır.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR