Kontrol bağımlılığı nasıl durdurulur?


Kontrol bağımlılığı iyileşebilir bir hastalık mıdır? Hayatta her şeyi kontrol etmeye odaklanan, hiçbir sürprize yer vermeyen ve hayatının iplerini her zaman elinde tutmaya çalışan insanlarda kontrol mekanizması çok işlek bir şekilde çalışmaktadır. Bu insanlar kontrol edemeyecekleri durumlarla karşı karşıya kaldıklarında hem kendilerine hem de çevresindeki insanlara hayatı zindan ederler. İşte kontrolcülüğün sonu ve durdurmanın yolları!

Belki de farkında olmadığınız bir kontrolcülükle hayatınızı devam ettiriyorsunuz. Düşünün; gün içerisinde neleri kontrol etmeye çalışıyorsunuz? Düşüncelerinizi, işinizi, çocuklarınızı, iş arkadaşlarınızı, çevrenizdekilerin hareketlerini, yeyip içtiklerinizi… Bunların çoğunu farkında olmadan otomatik bir şekilde kontrol edip hayatınıza devam ediyorsunuz. Kontrol etmek elbette ki önemlidir ancak aşırıya kaçtığınız zaman çevrenizden aldığınız tepkiler değişecektir.

Kontrol bağımlılığında kişi kendisini sürekli güvende hissetmek ister ve çevresindeki tüm olay, durum ve düşünceleri kontrol altında tutmak ister. Eğer kişi erişebileceği olaylar ve alanların dışında da kontrol etme ihtiyacı hissediyorsa bir bağımlılık ve haliyle hastalık adını almış olur.

Kontrol bağımlılığı gelecek kaygısıyla birlikte seyreder. Özellikle yaşam koşullarının çok değişken olduğu ve birkaç sene sonrasının net belli olmadığı toplumlarda yaşayanlar gelecek kaygısını daha net hissederler. Hiç kimse tamamen belirsiz bir geleceğe doğru ilerlemek istemez. Herkesin belli bir düzeyde ileriyi görebilmeye ve birkaç yıl sonrasını tahmin edebilmeye ihtiyacı vardır.

Kontrolcülük yaşamın ilk yıllarından beri süregelen hayat deneyimlerinden ötürü ortaya çıkar. Özellikle güvensiz bir aile yaşantısı olan çocuklar daha küçük yaşlarda kendi işlerini kendileri halletmeye alışırlar. Belirsiz olanı sürekli kontrol etmeye çalışarak hayatını sürdürenler yetişkinlik yaşamlarında kontrol bağımlısı adını alır.

Kontrol bağımlılığının bir hastalık seviyesinde mi olduğu yoksa normal hayat kontrolcülüğü mü olduğunu anlayabilmek büyük ölçüde kişinin çevresindeki insanların yorumları, tepkileri ve düşünceleriyle ortaya çıkar. Başkasının hayatına yönelik kontrolcü davranışlarını artıranlar tepki ile karşılaşır.

Kontrol bağımlısı kişi kendi mutlu olamadığı gibi çevresini de mutlu edemez ve ilişkilerinde sorunlar yaşar. İlişkilerinde ya ona uyum sağlayan kişilerle birlikte olurlar ya da çatışma ve tartışmalarla ayrılma yolunu seçerler. Tedavi arayışına gitme oranları düşüktür. Çünkü tıpkı narsisistik kişilik bozukluğunda olduğu gibi kontrol bağımlılığında da iç görü düşüktür. Yani kişi kendisinde bir sorun olduğunu düşünmez. Ancak kontrolcülüğün tek çözümü profesyonel destek almaktır.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR