Kötülerin Kralı Erol Taş Beyi Analım Mı? Vefatının 20. Yılında Erol Taş


Acısıyla, tatlısıyla anılarımızda yer eden, Türk sinemasının önemli aktörlerinden biri olan, Yeşilçam imzası altında büyük işler yapmış önemli bir aktörümüz Erol Taş.

Yeşilçam’da kötü adam olarak anılan ve sinema, dizilerinde de oldukça başarılı roller üstlenen usta oyuncu,  vefatının 20. yılında anılıyor. 8 Kasım 1998 senesinde hayatını kaybeden ünlü oyuncu için, pek çok etkinlik ve anma töreni düzenleniyor. Başrol oynadığı “Mapushane Çeşmesi”, “Kanlı Kale”, “Efenin İntikamı”, “Eşkiya Kanı/Hakimo” gibi filmlerde oynadı. Ayrıca “Konuşan Gözler” ve “Katırcı Yani Efenin Definesi” filmlerininin yanı sıra yüzlerce filmde çeşitli karakterleri canlandırdı.

Filmlerin ”taş kalpli” oyuncusu olan değerli sanatçımız, gerçek hayatta eşini erken kaybetmişti. Bundan dolayı üç küçük çocuğuna hem annelik hem babalık yapmak zorunda kaldı. Bununla birlikte iyi yürekli bir adam olarak biliniyordu. Bu yıllarda sinemayla tanışan ve filmlerde figüranlık ve küçük rollerle görülmeye başlayan Erol Taş, ilk olarak 1957 yılında Mümtaz Alpaslan’ın çektiği “Acı Günler” filminde oynadı.

Melek kalpli kötü adam

Televizyon dizilerinde de oyunculuk yapan Taş, “Hüzün Çiçeği”, “İz Peşinde”, “Bizim Ev”, “Hanımın Çiftliği”, “İnsanlar Yaşadıkça” ve “Kuruluş / Osmancık” gibi yapımlarda da oynadı. 600 adete yakın filmde oynayan ünlü oyuncu, pek çok seveni tarafından anma törenlerinde etkinlikler ile anılıyor. Ayrıca fotoğraf sergilerinde de önemli bir yapıda çalışmalarını sürdüren insanlar var.

Sinema dünyası, ülkemizde o kadar da eski değil. Ortalama 100 senelik sinema geçmişimiz var. Bu süreç belki çok az bir süre değil ama, sinema tarihimizde pek çok iz bırakan bir süreç. Bu zaman içerisinde sığdırılan sinema filmleri, sanat eserleri ve bunca sert dönemlere rağmen sinemada kötü adam olabilmek ancak bu denli naif bir ruha yakışabilirdi diye düşünüyoruz. Bu yüzden kendisine bize bu güzel sinema duygularını yaşattığı için saygılarımızı sunuyor, teşekkürlerimizi iletiyoruz. Nur içinde uyuması dileğimizle.

 


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı