Köylülerin tiyatro oyunu kısa filmle dünyaya açıldı


İzmir’in Seferihisar ilçesine bağlı ulamış mahallesinde geçimlerini tarım ve hayvancılıkla sağlayan 35 kişilik grup ulamış köy tiyatrosu adında bir tiyatro topluluğu oluşturdu.

Gündelik işlerinden zaman buldukça tiyatro eğitimi alan topluluk “Yaşamın İçinden” isimli oyunla ülke genelinde çeşitli tiyatro gösterilerinde sahne aldılar. Köylülerin tiyatro macerası, aynı köyde doğan ve oyuncular arasında yer alan 22 yaşındaki Berkay Taşkan tarafından filme de uyarlandı. Oyuncuların gündelik yaşamları ve diyaloglarla yaptığı kısa film uluslararası film festivallerinde yarışmalara katıldı. Film, Nijerya’daki African Smartphone ve Polonya’daki Inshort uluslararası film festivallerinde yer aldı, İngiltere’deki Lift-Off Sessions Festivali’nde de ilk elemeyi geçti.

Oyuncuların yaş ortalamaları 50-60 arasında değişen oyuncuların en yaşlısı ise 80 yaşındadır. Oyuncular gündelik hayattaki işlerini yaptıklarından sonra tiyatro yapmaya başlayıp oyunlar oynarlar. Oyuncuların ortak fikirleri gelecek nesillere ve çevrelerindeki insanlara sanatı aşılayıp onların kötü alışkanlıklardan uzak durmasını sağlamak.

 


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR