Kullanım Amaçlarını Öğrenince Çok Şaşıracağınız 10 Şey

İşte kullanım amacını bilmediğiniz o şeyler...


Her gün kullandığınız şeylerin muhtemelen hiç fark etmediğimiz özellikleri var. Bazı şeyler sadece görünüş amaçlı değildir. Hayattaki pek çok küçük şeyin arkasında, aslında yaşamımızı kolaylaştırmaya yardımcı olabilecek bazı yararlı ipuçları gizlidir. İşte, kullanım amacını bilmediğiniz bazı şeyler..

1.

Çoğu insanın düşünebileceğinin aksine, giysilerinizle birlikte gelen ekstra kumaş parçası, aslında yama olarak kullanmanız için değil, kumaşın farklı deterjanlara veya beyazlatıcılara nasıl tepki verdiğini görmenizi sağlamak içindir.

2.

Asma kilitlerin altındaki küçük deliğe hiç dikkat ettiniz mi? Bu küçük delik , eğer paslanacak olursa kilidi yağlayabilelim diye var. Ayrıca, kilidin içine girebilecek sıvıları tahliye etmek için bir drenaj görevi de görür.

3.

Hiç şapkaların üstündeki küçük püsküllerin ne için olduğunu merak ettin mi? Eh, bugün dekor olarak kullanılıyorlar, ancak 18. yüzyılda Fransız denizciler onları düşük kabin tavanlarına karşı koruma için kullanıyorlardı. Askerlerin rütbeleri ayırt etmelerine yardımcı olmak için askerlerin üniformalarında da kullanıldılar.

4.

Sırt çantalarındaki bu kareleri muhtemelen biliyorsunuzdur. Çoğu insan bunun bir marka veya tamamen estetik amaçlı olduğunu düşünüyor. Bu karelere, “kirpik tırnakları” veya “domuz burunları” denir ve kamplar veya yürüyüş için yardımcıdır. İçinden bir ip geçirip üstüne bir şeyler takabilirsiniz.

5.

Bir şarap şişesinin dibindeki çukur, şişelerin devrilmesini önlemek için oradadır. Aynı zamanda, şarabın daha çabuk soğutulması, şişenin yüksek basınca karşı daha dayanıklı olması, dökülmesinin daha kolay hale gelmesi de dahil olmak üzere, bir çok kullanım amacı vardır.

6.

Çoğu gömleğin arkasında bulunan minik düğmeye aşina olabilirsiniz, ancak sadece dekor için orada değildir. Özellikle de askılarınız bittiğinde, kolayca dolaba asabilmeniz için askı görevi görürler.

7.

Uçağa binenlerin çoğu, uçağın pencerelerindeki minik delikleri fark etmiş olabilirler. Bu delikler, “nefes delikleri” olarak adlandırılır ve içerideki ve dışarıdaki havayı dengelemek için varlardır.

8.

Hiç golf topları neden böyle görünür diye merak ettiniz mi? Golf toplarının üzerindeki çukurlu sırtlar aslında havada uçarken sürtünme miktarını azaltmaya yardımcı olmak için vardır. Bu çukurlu sırtlar, golf topunun sadece daha hızlı uçmasını sağlamaz, aynı zamanda daha da uzağa gitmesine olanak verir.

9.

Kapı kollarının çoğunun pirinç kaplama olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Bunun nedeni, pirinç kaplamanın bakteri birikmesini önleyebilmesidir. Pirinç bakterileri öldürür ve kapı kolunu mikrop geçirmez yapar.

10.

Kot pantolon severler, cep alanını süsleyen küçük metal çemberlere aşinadırlar. Çoğu insan bunların sadece süs olduğunu düşünür, ama aslında perçinlerdir. Bu perçinlerin amacı, yırtılmaya eğilimli bir alan olan ceplerin tutturduğu dikişi güçlendirmektir.Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı