Küresel kuraklık üzerindeki insan etkisi 100 yıl öncesine dayanıyor


NASA’nın New York şehrindeki Goddard Uzay Araştırmaları Enstitüsü (Goddard Institute for Space Studies) tarafından yürütülen bir çalışma, insan kaynaklı sera gazları ve iklim değişikliğine neden olan atmosferik partiküllerin 20. yüzyılın başlarından bu yana dünyamızı etkilediğini gösterdi.

 

İklim modeli, insan “parmak  izinin (fingerprint)” (sera gazlarına karşı bir iklim tepkisi olarak; kurak ve nemli bölgelerin küresel modeli); 1900’lü yılların başından beri görünür olduğunu ve emisyonlar arttıkça da zamanla arttığını gösteriyor.

 

Araştırmacılar, ağaç halkalarındaki yağış ve yeniden yapılanma izleri gibi gözlemsel verileri kullanarak, gerçek dünya verilerinin 20. yüzyılın ilk yarısında parmak izi ile aynı hizada başladıklarını tespit ettiler.

Ekip, çalışmanın insan kaynaklı emisyonları ve küresel ölçekteki kuraklığı birleştiren tarihsel kanıtlar sunması açısından bir ilk olduğunu belirtti. Bu aynı zamanda benzer bir bağlantıyı öngören ileriye dönük modellere de güvenilirlik kazandırdı.

Bu yeni araştırmaya göre, parmak izinin önümüzdeki birkaç on yıl içinde daha da güçleneceği ve potansiyel olarak insan yaşamı üzerinde ciddi sonuçlara yol açabileceği tahmin ediliyor.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR