Kurtlar Köpeklerden Daha Yardımsever!


Bilim insanları tarafından yürütülen araştırmalara göre pek çok kişinin yardımsever olduğunu düşündüğü köpekler aslında en yardımsever canlılar değil. Yapılan araştırmalarda bilim insanları kurtların köpeklerden daha yardımsever olduğunu ortaya çıkarttı. 

Avusturya’nın Viyana kentinde bulunan Kurt Bilim Merkezi’nde yapılan çalışmaların başında Rachel Dale bulundu. Köpeklerde bulunan yardımseverlik özelliklerinin genetik bir durum mu olduğunu yoksa insanlarla iç içe yaşamış olan köpeklerin bu durumu bir davranış mı olarak benimsedikleri uzun bir süredir tartışılıyordu. Tartışmayı sonuçlandırmak isteyen Dale ve ekibi kurtlar ve köpekler üzerinde bir araştırma yaptı. Gerçekleştirilen araştırmada, köpeklerin mi yoksa kurtların mı yardım etmeye daha meyilli olduğunun ortaya çıkartılması amaçlandı. 

Gerçekleştirilen deney, özel olarak tasarlanmış iki odada yapıldı. Bu odalar aralarında Demir parmakların bulunduğu bir şekilde oluşturuldu. Bu iki odanın ise dadece bir tanesinde dokunmatik ekran bulunuyor. Dokunmatik ekrana burunlarıyla dokunan kurtlar ya da köpeklere yetkililer yemek getiriyordu. Ancak iki odanın sadece bir tanesinde dokunmatik erkan bulundu için daima bir hayvan aç kalıyordu. Tam bu noktada canlıların nasıl bir yol izleyeceği konusunu incelemek isteyen bilim insanları bir süre hayvanları izlemeye aldı. 

Gerçekleştirilen gözlem sonucunda köpekler yemeklerini yan odada bulunan tüm canlılarla paylaştılar. Onlar için yan odada bulunan köpek ya da kurtları yanıyor ya da tanıyor olmaları pek önemli değildi. Neredeyse hepsine eşit bir şekilde paylaştırdılar hatta eşlerine dahi. 

Kurtlarda ise bu durum sabitlik göstermedi. Kurtlar yan odada bulunan canlılar arasında seçim yapıyordu. Önlerine gelen yemeği en çok eşleriyle paylaştırdılar. Daha sonra tanıdıkları kurt ve köpeklere ve kurtlara yiyecekleri paylaştıran kurtlar en az yemeği ise tanımadıkları canlılara verdi. 

Eşlerine karşı olan davranışların geneline bakıldığında ise kurtların, köpeklere oranla daha cömert olduğu ortaya çıktı. Yapılan araştırma gösterdi ki kurtlar köpeklere göre daha çok ilişkilere önem veriyor. 


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR