LGS ile Öğrenci Alacak Liseler Belli Oldu


Bu yıl öğrenciler için değişim yılı oldu desem doğru olur sanırım. Bildiğin üzere üniversiteye giriş sınavında da değişiklikler olmuş, YGS ve LYS’nin yerine YKS gelmişti. Değişikliklerden biri de lise aday öğrencilerini ilgilendiriyor. Çünkü artık LGS’miz, yani Liselere Giriş Sınavı’mız var. 2018’de ilk kez uygulanacak ve bu sınav ile öğrenci alacaklar liseler ve kontanjan bilgileri açıklandı, sizlerle onu paylaşalım.

MEB aday öğrencilerin büyük bir heyecan ve merakla beklediği LGS kılavuzunu yayınladı. Kılavuzun yayınlanmasıyla LGS ile sınav alacaklar liseleri ve bu liselere alınacak öğrencı sayıları belli oldu. Kılavuza göre LGS ile liseye girecek aday öğrencilerin seçebileceği 1.367 tane lise bulunuyor. Bunlardan 309 tanesini Fen lisesi, 222 tanesi Anadolu lisesi, 298 tanesi Anadolu İmam Hatip lisesi, 89’u Sosyal Bilimler lisesi ve 449’u mesleki ve teknik anadolu lisesi.

Bunlarla birlikte Liselere Giriş Sınavı ile öğrenci alacak okulların kontenjan sayısı da açıklandı. Bu sayıya göre toplam 126.510 öğrenci bu liselere geçecek. Milli Eğitim

Bakanlığı’nın yayınlamış olduğu kılavuza baktığımızda büyük şehirler olarak İstanbul’da 225 okul, Ankara’da 82 ve İzmir’de 62 okul bulunuyor.

3 Yanlış 1 Doğruyu Götürecek!

Bu arada TEOG’un aksine Liselere Giriş Sınavı’nda üç yanlış bir doğruyu götürecek. Liselere Giriş Sınavı 2 Haziran 2018 tarihinde yapılacak. Sonuçlar ise 22 Haziran 2018’de açıklanacak.

Sınavın sözel kısmı için 75 dakika, sayısal kısmı içinse öğrencilerin 60 dakikası bulunuyor.

Şimdiden aday öğrencilere başarılar diliyoruz.Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR