LGS Sınav Yerleri MEB Tarafından Açıklandı!


lgs sınav yerleri

TEOG’un yerine gelen yeni sistem olan Liseye Geçiş Sınavı LGS sınav yerleri, e-Okul’un sorgulama sayfasında yer aldı. 11 Nisan ila 18 Nisan tarihleri arasından başvurular gerçekleşti. Milli Eğitim Bakanlığı, yeni sisteme dair önceden sınav soruları ve cevaplarını sitesinde yayımlamıştı. Yeni sisteme dair bilgiler ve diğer detaylar…

LGS sınav yerleri hakkındaki bilgiler…

LGS sınav giriş belgesi, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) e-Okul öğrenci giriş sayfasında alınabiliyor. Sınava dair ilk olarak 11 Nisan ila 18 Nisan tarihlerinde başvurular gerçekleşti. Sınav ne zaman yapılacak, toplam kaç soru sorulacak?

LGS SINAVI NE ZAMAN?

LGS sınav tarihi ne zaman sorusuna Milli Eğitim Bakanlığı cevap verdi. Buna göre sınav 2 Haziran 2018, Cumartesi günü, saat 10:00’da yapılacaktır. Sınav “merkezi sınavı” olacaktır. Burs almak isteyen öğrenciler için yapılacak sınav tarihi de gerçekleşti. Buna göre “İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı” 3 Haziran, Pazar günü, saat 10:00’da!

YENİ SINAV SİSTEMİ

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, TEOG yerine gelen sistem üzerine açıklamalarda bulundu. Bakan Yılmaz’ın açıklamaları aşağıda yer almaktadır.

  LGS'ye Girecek Öğrenciler İçin Gerekli Evraklar

İMAM HATİPLERİN DURUMU NASIL OLACAK?

Bakan Yılmaz, sınavsız mahalli kayıtlar Anadolu, Mesleki ve Teknik Anadolu ve Anadolu İmam Hatip Liselerini kapsayacak, açıklamasında bulundu.

SİSTEMDE MAHALLE VURGUSU

Yeni sistemde, liselerin tamamına yakını mahallinden öğrenci alacak şekilde il ve ilçe müdürlükleri tarafından öğrenci, adres ve ortaokul bazlı olarak gruplandırılarak “Eğitim ve Kayıt Bölgeleri” oluşturuldu.

TOPLAM KAÇ ÖĞRENCİ SINAVIZ LİSEYE GİREBİLECEK?

Öğrencilerin bulunduğu her bölgede, her okul türünden en az 9 okul yer alacak. Öğrenciler, zorunlu 5 tercih yapacak. Ortaokul 8. sınıflarda öğrenim gören 1 milyon 192 bin öğrenciden 1 milyon 80 bini sınavsız, 110 bin öğrenci de sınav ile yerleştirilecek.

EĞİTİM BÖLGELERİ NEREDEN ÖĞRENİLECEK?

Haziran ayından önce eğitim bölgeleri, e-okul üzerinden veli ve öğrencilerin bilgilerine sunulacak. Tercihlerin alınmasının ardından temmuz ayı sonunda kayıt bilgileri ilan edilecek.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR