LGS’ye Girecek Öğrenciler İçin Gerekli Evraklar


Geçtiğimiz günlerde ortaya atılan bir laf  Lise Geçiş Sınavı’na hazırlanan öğrencileri paniğe soktu. Sınava girecek öğrencilerin çipli yeni nüfus cüzdanına sahip olması gerekliliğini taşıyan söylentinin gerçek olmadığı açıklandı. Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre sınava girecek öğrencilerin, fotoğraflı sınav giriş belgesine ve T.C. kimlik numaralı kimliğe sahip olmaları gerekiyor.

Yayımlanan kılavuzda, kimlik kontrolleri ve sınav salonuna yerleştirme işinin zamanında yapılabilmesi adına öğrencilerin en geç saat 09.00 ‘da sınava girecekleri binada bulunması gerektiği açıklandı. Öğrencilerin fotoğraflı sınav giriş belgelerini ve T.C. kimlik numaralı kimliklerini yanlarında bulundurmaları gerekiyor. Kimlik kartının yerini geçerliliği devam eden pasaport alabiliyor. Yabancı öğrenciler ise İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından verilen resimli, mühürlü kimlik belgesi ile sınava giriş yapabilecek. Yabancı uyruklu öğrencilerin yanlarında en az 2 adet kurşu kalem, kalemtıraş ve iz bırakmayan silgi bulundurması gerekiyor. Gerekli belgeleri yanlarında getirmeyen öğrenciler sınava alınmayacak.

Fotoğraflı sınav giriş belgesi öğrencilerin okudukları okulun müdürlüğü tarafından alınacaktır. 22 Mayıs 2018 tarihinden itibaren öğrencilerin fotoğrafları çekilecek, mühürlenip onaylandıktan sonra öğrenciye teslim edilecektir.Sınav giriş belgesinde öğrencinin Vsınava gireceği sınav merkezi, bina, salon ve sıra bilgileri yer alacaktır. Sınav giriş belgelerini kaybeden öğrenciler, okudukları okulun müdürlüklerinden yenisini alabilecekler. Yurt dışından sınav başvurusu yapan öğrencilerin sınav giriş odsgm.meb.gov.tr internet adresinden yayımlanacaktır.  Yurt dışındaki öğrencilerin 22 Mayıs 2018 tarihinden itibaren bu internet sitesinden alabilecekleri sınav giriş belgesini, bulundukları ülkedeki eğitim ataşeliklerine onaylatmaları gerekmektedir.

 

 Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR