Liseye Giriş Merkezi Sınav Başvuruları Yarın Sona Eriyor!


merkezi sınav

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılacak liselere giriş sisteminde isteğe bağlı merkezi sınav başvuruları yarın sona eriyor. 8’inci sınıfta öğrenim gören öğrencilerden merkezi sınava katılmak isteyenler, başvurularını elektronik ortam üzerinden öğrenime devam ettikleri okullara yapacak.

Başka bir ülkede “e-Okul Sistemi”ne kayıtlı olmayan okullarda okuyan öğrencilerin başvurularını, Milli Eğitim Bakanlığı Denklik Yönetmeliği dikkate alarak ve denklikleri yapıldıktan sonra Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçilikleri veya Konsoloslukları üzerinden yapmaları gerekiyor.

Merkezi sınav, 8’inci sınıf öğretim yönetmeliği baz alınarak yapılacak. Sınav 2 Haziran 2018 Cumartesi günü yapılacak. İki bölümden oluşan sınav öğrenciler için aynı gün uygulanacak.  Sınavda toplamda 90 soru var. Adaylar için sınavın birinci bölümü saat 09.30’da, ikinci bölümü ise saat 11.30’da başlayacak. Sınavın ilk bölümü 50 soruluk sözel kısımdan oluşuyor ve süresi 75 dakika. Sayısal alan olan ikinci bölüm için ise 40 soruya 60 dakika verilecek.

Sınavın sözel bölümünde, 8’inci sınıf Türkçe dersinden 20 , Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden 10,  T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersinden 10, yabancı dil dersinden 10 soru olmak üzere 50 soru, sayısal bölümüde ise matematik ve fen bilimleri derslerinden 20’şer olmak üzere 40 soru çıkacak.

Bu iki sınav arasında verilen 45 dakikalık süre ise öğrencilerin ihtiyaçlarını gidermesi ve dinlenmesi için kullanılacak. Bu süre zarfında öğrencilerin okuldan ayrılmaması gerekiyor. Sınava girecek adaylara başarılar dileriz.

 


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR