LYS Edebiyat Ezber Teknikleri


İki basamaktan oluşan üniversite giriş sınavının son basamağını LYS oluşturmaktadır. Lisans yerleştirme sınavı beş farklı oturumdan oluşur ve her aday kendi alanı ile ilgili branş derslerine yönelik yoğun çalışma ve hazırlıklarını bu sınavda başarılı sonuçlar alabilmek için hızlandırmaktadır. LYS’ de sorumlu olduğumuz derslerden bir tanesi de edebiyat dersidir.Ülkemizde geniş bir hazine ve yelpazeye sahip edebiyat tarihimizin olması elbette oldukça mutluluk vericidir. Birçok edebiyat akımı, şair, yazar, edebi roman ve eserler kültürümüzün en kıymetli taşlarını oluşturmakta ve kültürel tarihimizi zenginleştirmektedir. Hal böyle iken bu zenginlik ve çeşitlilik, eserlerin fazla oluşu LYS hazırlığı yapan öğrenciler arasında, edebiyat dersinden sorumlu olanlar için öğrenimi oldukça zor ve karmaşık bir hal yaratmaktadır.Ezbercilik sistemine karşı olmamıza rağmen maalesef edebiyattaki bu çeşitlilik ve zenginlik bütün bu bilgileri kısa sürede öğrenebilmeyi neredeyse imkânsız hala getirmektedir. Ezber uzun yıllardır hepimizin kullandığı bir yöntem, ilkokul yıllarından liseye pek çoğumuz bu yöntemden faydalanmaktayız. Üniversitelere hazırlık aşamasında da bu yöntem oldukça işimize yarayacaktır. Bunun için LYS Edebiyat Ezber Teknikleri hakkında yapılan araştırmalardan bir derleme yaptık.Klasik Ezber Tekniği:Kâğıda çıkarılan özet veya notlar, sürekli tekrar yapılarak ezberlenir. Birçok öğrenci bu tekniğin en elverişli ve verimli ezber tekniği olduğunu düşünmektedir. Özellikle deneme çözerken, eksiklerini veya yanlışlarını bu notlara ilave ederek çalışmak kapsamlı ve detaylı bir ezber sağlamaktadır. Ancak bu tekniğin bir dezavantajı vardır, o da çabuk unutulmasıdır. Çok zor olmayan konularda bu tekniği deneyebilirsiniz.

Nimonik-Hafıza Ezber Tekniği:Bu teknik yöntem, prensip olarak çağrışım yoluyla hatırlatmayı ve akılda kalmayı benimser. Hafıza ezber tekniği sayesinde, konular hafızada uzun süreli kalmakta ve ayrıca konuları ezberlemeniz çok daha kolay ve hızlı şekilde gerçekleşecektir.

Örneğin bir şiiri veya şair hakkındaki bilgileri ezberlemek istiyorsanız, onların isimlerini bir kâğıda yazın ve onları anımsatacak bir kısaltma veya kod hazırlayarak şifreleme mantığı ile aklınıza kazıyın. Başka bir teknikle de size zor gelen isim ve eser adlarını günlük hayatınızda, aklınızda kalabilecek kolay ve basit kelimeler ile çağrışımlar yaptırarak kodlayın, bu şekilde bilinçaltınıza hızlıca bu bilgileri kodlayacaksınız. LYS Edebiyat Ezber Tekniklerinde unutulmaması gereken en önemli noktalardan biri de, ezber ustası olmak için zamana ve sabra ihtiyacınız olduğu gerçeğidir. İlk başladığınız zamanlarda ezber yapmakta biraz zorlanıyor olsanız da zaman ile ezber ve çağrışım yapmak çok daha kolay hale gelecektir. Her işte olduğu gibi, ezber yaparken de tekrar ve pratiğe ihtiyacınız olduğunu unutmamalısınız.Günümüz eğitim kurumları, dershane ve okullarda bile birçok eğitmen ezbercilik sistemine karşı olmalarına rağmen, bu sınav sisteminin zamana ve diğer rakiplere karşı durmadan yarışan ve ilerleyen bir maraton olması nedeni ile istemeyerek de olsa ezber tekniklerini öğrencilere öğretmekte fayda görmektedirler.LYS Edebiyat Ezber Teknikleri tavsiyelerimizden bir diğeri de, çalışmalarınızı sürdürürken yazar ve eser ezberleme tekniği olarak eşleştirme yönteminden faydalanmanızı tavsiye ediyoruz. Yazar ve eser eşleştirme çalışmalarına özellikle diğer konuları bitirdikten sonra çalışmanızı tavsiye ederiz. Örneğin Tanzimat Dönemi çalıştığınızı varsayalım, Ziya Paşa’nın önemli eserlerinden biri olan Şiir ve İnşa’yı ya da Harabat’ı detaylı bir şekilde öğrendiniz. Detaylıca ve özellikleri ile öğrendiğiniz eserin kime ait olduğunu unutma ihtimaliniz çok daha düşük olacaktır. Eserlerin kime ait olduklarını veya yazarlar hakkındaki bilgileri akılda tutabilmek için bu yöntem etkili olacaktır.

Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı