Makine Mühendisliği Bölümü Ve İş Alanları


makine mühendisliği bölümü

Makine mühendisliği bölümü  üç ana işlevden oluşur; tasarlama, üretim yöntemlerini geliştirme,üretimi planlama ve uygulamadır. Üniversite bu işlemleri gerçekleştirebilecek kişileri yetiştirip iş hayatına sunmak amacıyla hazırladıkları eğitim programlarının ağırlığı büyük önem taşımaktadır. Bu eğitim programlarında özellikle staj zamanları bulunmaktadır. Bu stajlara daha çok önem verildiğinde bilir kişi sayısının daha fazla olacağı göz ardı edilemez bir gerçektir.

Makine mühendisliği bölümü üniversitelerde 4 yıllık olarak eğitimini almanız gerekmektedir.Ülkemizde 2017 taban puanlarına göre makine mühendisliği bölümünde başı çeken üniversiteler şu şekilde sıralanmaktadır .

  1. Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü
  2. Koç Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü
  3. İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü
  4. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü
  5. Tobb Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü
  6. İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü

İnsanların üniversitelerde özellikle makine mühendisliği bölümünü seçmesinin sebebi önemli sebeplerden biri iş bulmanın kolay olmasıdır. Üniversiteden sonra iş bulabilme telaşı yaşamadan

mesleğini icra edebileceği bir bölümdür. Sanayinin ve makinelerin hızla gelişmekte olduğu ülkelerde bu mesleği seçmek en doğru karar haline gelmektedir.

  İnşaat Mühendisliği Bölümü ve Sektördeki Yeri

Makine Mühendisliği Bölümü Mezunlarının İş Alanları

Makine mühendisliği eğitimini tamamlamış kişilerin kazançları konusunda oldukça iyi fırsatlar sunulmaktadır. Kamu kesiminde çalışanlar 657 Sayılı Devlet Memurları Yasasına göre teknik eleman olarak maaş ve yan ödeme almaktadır. Aldıkları ücret, asgari ücretin bir hayli üzerindedir.

Makine mühendislerinin çalışma ortamı ise kirli, gürültülü, sıcak ya da soğuk ortamlarda çalışabilmektedirler.  Ancak yönetici olarak görev yaptıklarsa ofis ortamında da çalışabilirler. Ayrıca meslekte ilerlemek için eğitimini tamamlayanlar ve yüksek lisans yapanlar birçok alanda iş

bulabilirler. Örnek olarak gösterecek olursak otomotiv mühendisliği yapılabilecek mesleklerden biri olarak gösterilebilir.

Ülkemizde teknoloji üretimi henüz daha yeterli düzeyde olmadığından dolayı makine mühendisleri bilgi ve becerilerini kullanabilecekleri iş alanları bulmakta zorluk çekebileceklerini de kabul etmek gerekir. Yurt dışını ele aldığımızda bu mesleği icra etmek oralarda daha kolay hale gelmektedir. Eğer ki iyi bir İngilizceniz olduğu taktirde yurt dışında kolayca iş bulabilmeniz zor olmayacaktır. Özellikle bazı üniversitelerde yurtdışı programları uygulanmaktadır. Bu programlar sayesinde insanlar yurtdışında iş bulabilmesi kolaylaşmıştır. Makine mühendisliğini yapacak kişilere verilebilecek en önemli tavsiyelerden biri de budur. Bu şekilde farklı yerlerde de kedinizi geliştirebilirsiniz. Eğer konuyu sonuca bağlayacak olursak, makine mühendisliğinin verdiği ücret ve iş bulabilme olanağının yüksek olmasından dolayı seçilebilecek mühendisliklerden biri haline gelmektedir.

  Endüstri Mühendisliği Nedir, Bölüm Mezunları Ne İş Yapar?

 


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR