Mardin’de bir köpeğe katarakt ameliyatı yapıldı!


İnsanlara yeni bir umut, yeni bir duygu ve beklenti yaratan bu güzel haberi anlatarak başlayalım. Mardin’de gözleri görmeyen köpeğe katarakt ameliyatı yapıldı ve başarılı bir operasyonun ardından gözleri açıldı.

 

Mardin Büyükşehir Belediyesine bağlı Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi ekipleri, Artuklu ilçesinde bir sokak köpeğinin dengesiz hareketleri olduğu ihbarı üzerine hayvanı merkeze getirdi.

 

 Merkez sorumlusu Nurettin Bozdağ, bir ihbar sonucu Artuklu Üniversitesi kampüsü civarından aldıkları 6-7 yaşlarındaki bir köpeğin gözlerinin görmediğini fark ettiklerini söyledi.

Durumun iletilmesi üzerine göz doktorları Gülistan Oyur, Leyla Hazar ve Şule Barman Kakil, veteriner hekimlerle birlikte merkezdeki hayvan hastanesinde “Ayaz” ismi verilen köpeğin gözlerini ameliyat etti.

Köpeğin sağlık açısından herhangi bir sorunun bulunmadığını, sadece gözlerinden bir sıkıntı yaşadığını belirlediklerini kaydeden Nurettin Bozdağ, “Burada ameliyat edildi. Göz doktorları köpeğin 2 gözüne de lens yerleştirdi.” dedi.

 

Göz doktoru Gülistan Oyur ise daha önce böyle bir deneyiminin olmadığına işaret ederek, “İnsanlarda yapılan operasyonun bir benzeri. Her 2 gözde ileri seviyede katarakt vardı.” ifadesini kullandı.

 

 


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR