Marketlerde gizli yapay zeka testi


CTJJ5N Front view of a Walmart supercentre store exterior sign logo Ontario Canada KATHY DEWITT. Image shot 05/2012. Exact date unknown.

Walmart’ın New York’taki bir şubesinde kullandığı 1500 kameralı stok takip teknolojisi, perakende satışa basit ama oldukça etkili bir çözüm getiriyor.

Yapay zeka konusunda son dönemde çok farklı girişimler ve çalışmalar çıkıyor karşımıza. İnsanların, özellikle şirketleşme konusunda ön plana çıkarılan pek çok noktayı ortaya çıkarması adına, yapılacak bütün seçenekleri tek bir tıklama ile inceleyebiliyoruz.

Amazon’un yüksek teknolojili, kasiyersiz mağazaları kullanıma girdiğinde bu gelişme tüm dünyada ilgiyle karşılanmıştı.

Şimdi ABD’nin en büyük süpermarket zinciri Walmart benzer bir teknolojiyi kendi mağazalarında kullanıyor. Ancak Walmart’ın mağazaları, kullanılan teknolojiye rağmen müşteri deneyimine fütüristik bir değişim sunmuyor.

Walmart’ın yaptığı aslında basitçe, rafları kameralar ve algılayıcılar aracılığıyla kontrol ederek stokta kalmayan ürünleri otomatik olarak tedarik etmek. Akıllı Perakende Laboratuvarı (IRL) adı verilen bu uygulama için Walmart, en yoğun çalışan şubelerinden biri olan Levittown, New York şubesini tercih etti.

Şubede 75 kişi, toplam 1500 kamerayı, 45 km uzunluğunda kablo kullanarak yerleştirdi. En büyük başarı ise bu tadilat işlemleri sırasında şubenin kapatılmasına gerek kalmamasıydı.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR