Matcha Çayının Faydaları!


Diyet listelerinin vazgeçilmezi, son zamanların en çok konuluşanı matcha çayının faydaları saymakla bitmiyor. İşte matcha çayının faydaları. 

Son günlerde adını sağlıklı diyet listelerinde ve uzman tavsiyelerinde sıkça duymaya başladığımız matcha çayının faydalarını sizler için listeledik. Sağlık açısından çok büyük faydaları olduğu söylenen matcha çayının faydaları. 

Antitoksidan kaynağı 

Sağlığına dikkat edenlerin vazgeçilmezi olan matcha çayı, iyi bir antioksidan kaynağıdır. Hayatınızı tehdit eden pek çok hastalığın ve rahatsızlığın çözümü olarak gösterilen matcha çayı, güzel bir cilt görünümünün de anahtarı. İçerdiği antitoksidan maddeleri sayesinde matcha çayı UV radyasyonunun etkilerine karşı bir direnç göstermenizi sağlar. 

Kanser düşmanı 

Bilim insanları tarafından yapılan araştırmalar antitoksidanların kanser hücrelerinin gelişimini durdurduğu gösteriyor. Bir antioksidan deposu olan matcha çayı içerdiği kateşinler sayesinde de kanserle savaşmanızda en etkili şeylerden birisi olacaktır. 

Sakinleştirir

Günümüzün en büyük sorunlarından birisi belki de sakin kalamamaktır. Günlük hayat koşuşturması ve stresiyle birlikte sinir seviyemiz tavan yapmaktadır. Dinlenmek ve uyanık meditasyonlar sırasında da kullanılan matcha çayı, verdiği uyuşukluk hissi sayesinde uyku düzeninizin oluşturulmasında ve sinirlerin yatıştırılmasında yardımcı olur. 

Hafızayı tazeler konsantrasyonu arttırır

Matcha çayının önemli özelliklerinden birisi de dopamin ve serotonin üretimine olan katılarıdır. Bu iki kimyasal madde hafızadaki belirsizlikleri en aza indirgeyerek konsantrasyonun arttırılmasını sağlar. 

Kolesterolü dengeler

Düzenli olarak tüketildiği taktirde matcha çayı, kolesterolün dengelenmesini sağlar. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki matcha çayı tüketen kişiler yüzde 11 oranında daha az kalp rahatsızlıklarıyla karşılaşıyor. 

Enerji ve dayanıklılığı arttırır

Japon kültürünün vazgeçilmez öğelerinden birisi olan matcha çayı, savaşa gitmeden önce Japon askerleri tarafından da tüketilen bir çaydır. Enerji toplama gibi bir etkisi de bulunan matcha çayı sayesinde insanlar daha dinç olduklarını ve sinir ve hipertansiyonlarının da dengelendiğini belirtmişlerdir. 

Kalori yakıcıdır

Yapılan araştırmalar matcha çayının tüketildiği gün, tüketilmeyen güne göre vücudun 4 kat daha fazla kalori yaktığını göstermiştir. Yağ yakımı konusunda da önemli bir etkide bulunan matcha çayı kalp ritminizi dengeler ve yüksek tansiyon riskinin önüne geçer. 

 

Bağışıklığınızı güçlendirir

Antitoksidan deposu olan matcha çayının yapısında bulunan A ve C vitaminlerinlerini yanında demir, protein ve kalsiyum gibi yararlı maddeler bağışıklığınızın güçlenmesine yardımcı olur. Kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olan matcha çayı sayesinde kendinizi daha enerjik hissedecek ve bağışıklık sisteminiz daha da güçlenecektir. 


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR