MEB Müsteşarı: Hiçbir Öğrenciyi İstemediği Lise Türüne Göndermeyeceğiz


yusuf tekin

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, NTV kanalında canlı yayına katıldı. Katıldığı canlı yayında lise yerleştirmeleri ile ilgili değerlendirmeler yaparak, sorulan tüm soruları cevapladı.

Liseye yerleştirmede bu yıl okulların %90 ı sınavsız öğrenci alacağını açıklarken, okulların %10’u ise sınav ile öğrenci alımı yapacağını açıkladı. Müsteşar Yusuf Tekin ise %90’ı çok önemsediklerini vurguladı.

“HİÇBİR ÖĞRENCİYİ İSTEMEDİĞİ LİSE TÜRÜNE GÖNDERMEYECEĞİZ”

Yusuf Tekin, tercih bölgelerinin ne zaman açıklanacağı sorusuna ise sınav yapıldıktan sonra sınav sonuçlarının açıklanacağı tarih aralığında olacağınız belirtti.Öğrencilerin ve velilerin tedirgin olmaması gerektiğini belirten Yusuf Tekin, öğrenciler için evlerine yakın olan okulları öncelik göstereceklerini belirtti.

Öğrencilerin evine en yakın 5 okuldan birine yerleştirileceğini taahhüt ettiklerini söyleyen Tekin, asla ve asla hiçbir öğrenciyi istemediği bir okul türüne yerleştirmeyeceklerini söyledi. Kesinlikle hiçbir öğrenci ben Anadolu lisesine gitmek istemiyordum, imam hatip ya da meslek lisesine gitmek istiyordum gibi cümleler sarf etmeyecek. Herkesin tercih ettiği okul türüne gideceğinin garantisini veren Yusuf Tekin,yakından uzağa doğru bir yerleştirme sisteminin içinde olacaklarının açıklamasını da yaptı.

Müsteşar Yusuf Tekin, özel okulların kayıt süresiyle ilgili bir soruya ise, “Biz sınav sonuçlarını açıkladıktan itibaren özel okulların kayıt ekranını açarak özel okulların kendilerine başvurmak isteyen öğrencilerin kayıtlarını yapmasına imkan vereceğiz. Kesin kaydı yapılan öğrenci ise bizim kaydımızın dışında kalacak. Özel okulların kayıtlarının sona ermesi gibi bir şey söz konusu değil.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR