Meslek Lisesi Öğrencileri Üniversite Sınavına Nasıl Çalışmalıdır?


Meslek Lisesi Öğrencileri Sınava Nasıl Hazırlanmalıdır
Meslek Lisesi Öğrencileri Sınava Nasıl Hazırlanmalıdır

MESLEK LİSESİNDE EĞİTİM GÖRMEK

Günümüz eğitim sisteminde birçok lise türü bulunmaktadır. Bunlardan biri de meslek lisesidir. Meslek liseleri öğrencileri girdikleri üniversite sınavlarında diğer liselerin öğrencilerine göre çok daha başarısız sonuçlar almaktadır. Bunun sebebi o liselerde okuyan öğrenci arkadaşlarımızın başarısızlığından değil, diğer liselerde gösterilen ve üniversite sınavına yönelik derslerin birçoğundan meslek lisesi öğrencilerinin muaf olması ile doğru orantılıdır. Şöyle ki diğer liselerde öğrenciler matematik, fizik, kimya, biyoloji, edebiyat, dil bilgisi gibi dersleri görüp üniversite sınav sürecine daha hazırlıklı olurken meslek lisesi öğrencileri daha çok meslek sahibi olmaya yönelik dersler ve uygulamalar görmektedir. Yalnız ülkemizde birçok değerli olan şey toplum baskısı yüzünden değer kaybetmiş durumda. Aynısı meslek liseleri için de geçerlidir. Aileler çocuklarının bir meslek lisesinde okuyup meslek sahibi olması teklifi yerine üniversite sınavına girip üniversite mezunu olmasını tercih etmektedir. Bu nedenle birçok meslek liseli öğrenci arkadaşımız meslek lisesi öğrencileri üniversite sınavlarına nasıl hazırlanmalıdır şeklinde sorular sormaktadır. Bizde bu konuda nasıl bir yol izleyebilecekleri konusunda deneyim ve tecrübelerimizi sunmaya karar verdik.

MESLEK LİSESİ ÖĞRENCİSİ SINAVLARA NASIL ÇALIŞMALIDIR?

Eğer bir meslek lisesinde öğrenci iseniz ve üniversite sınavlarına girip sizi mutlu edecek bir bölümde okumak istiyorsanız çalışmaya başlamadan önce belirlemeniz gereken birkaç durum vardır. Öncelikle hedeflediğiniz veya hayalin kurduğunuz üniversiteyi ve bölümü belirleyin. Kimimiz felsefe, tarih, televizyon gibi sosyal bilimlere ilgi duyarken kimimiz mühendislik, öğretmenlik, hekimlik gibi sayısal bilimlere ilgi duyabilir. O yüzden hedeflerinizi iyi belirlemek gerekir.

İkinci adımda hedef ve hayalinizi belirledikten sonra çalışma masanızı, düzeninizi ve programınızı hazırlayın. Tabii bunlar işin saha kısmı diyebiliriz. İşin asıl kısmı ise bilgi kısmıdır. Bunun için internet bağlantınız varsa evinizde çeşitli online eğitim kanallarından tüm derslerin videolarını düzenli ve sıralı bir şekilde izleyerek çalışabilirsiniz. Bunun dışında şehirlerde bulunan halk eğitim merkezlerinin kursları bulunmaktadır. Eğer imkanlarınız daha fazla ise özel öğretmen eşliğinde ders ya da dershaneye giderek eksikliklerinizi giderebilirsiniz. Bu şekilde yapacağınız bilinçli ve tempolu bir çalışma ile sene sonunda hedeflerinize ve hayallerinize ulaşmak o kadar zor olmadığını anlayacaksınız. Unutmayın asıl iş üniversiteyi kazandıktan sonra başlıyor 😊


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR