Mezun Olmadan Önce Yapmanız Gereken 4 Şey


mezun olmadan önce yapmanız gereken

Öğrencilik hayatı, çok önemli olmayan sorunların yaşandığı, genellikle öğrencinin özgür olduğu, eğlendiği, ve en rahat olduğu dönemlerden biridir. Öğrecilerin bu duruma alışması, mezuniyeti yaklaştığı için onları biraz korkutur. Mezun olmadan önce yapmanız gerekenlerden bazıları,  iş hayatına atılmadan önce bazı deneyimler yaşamak ve gerekli hazırlıkları yapmaktır.

Mezun olmadan önce yapmanız gereken bazı birikimler vardır. Bu birikimler sizi çalışma hayatına hazırladığı gibi aynı zamanda kişisel olarak da gelişiminize katkıda bulunur. İşte mezun olmadan önce yapmanız gereken 4 şey…

1-)Staj Yapın

Okuduğunuz bölümün tüm teorisini kaptıysan, artık aynı konuları görmekten sıkılıyorsan, ileride iş hayatında da sıkıntı çekmek istemiyorsan mutlaka mesleğini deneyimleyeceğin bir staj yapmalısın. Bir yerde stajyer olarak da olsa çalışmak, hem özgüveninizi arttırır, hem işi öğrenmenizi sağlar. Ayrıca staj, mesleğinizdeki birimlerin hangisinde çalışmak isteyip istemeyeceğinizi de deneyimleyip görmenizi sağlar. Böylece zaman kazanıp, bir adım öne geçebilirsiniz. Referansınızı almayı da unutmayın!

2-Dil Öğrenin

Yabancı dil bilmeyen insanlara artık dünyalı değilmiş gibi bakıldığı doğru mu ? Aslında bu biraz abartı olsa bile yabancı dil bilmenin zorunlu bir hal aldığı kesin.. 3-5 sene içerisinde hala öğrenmezseniz de belki uzaylı sanılabilirsiniz. Şaka bir yana  yapacağınız meslekte hep aynı yerde saymak , işe yeni başlayacağınız zaman  ise iş ilanlarına bakıp oflamak istemiyorsanız bir an önce yabancı dil öğrenmelisiniz. Bir kursa yazılabilir, İngilizce öğrenebilir ve kendinizi mezun olduktan sonra bir şirkete atarken büyük zorluk yaşamaktan kurtulabilirsiniz.

  Üniversite Okurken Yapabileceğin ve Faydalanabileceğin 5 Şey

3-Para Biriktirin

Evet biraz zor ve sıkıcı olabilir ama para biriktirmeyi denemelisiniz. İçinizden ‘’hep biriktireceğim zaten bari öğrencilik hayatımda harcayayım’’ dediğinizi duyar gibiyim. Fakat öğrencilik hayatınızda biriktirdiğiniz paralarla yapacağınız harika bir tatil, yurt dışı gezisi veya kendinize alacağınız güzel bir hediye sizi motive edebilir.

4-Çevre Edinin

Bölümünüzle ilgili olsun olmasın yapılan etkinliklere, seminerlere ve eğitimlere katılmak vizyonunuzu genişleterek farklı açılardan bakmanıza katkı sağlar. Geniş çerçevelerden  bakmak, farklı düşünebilmek hem mesleki kişiliğinize hem sosyal karakterinize büyük katkılar sağlayablir. Yapılan eğitimlerde, marka ya da firma yöneticileriyle tanışmak, onlarla kontak kurabilmek ileride size açılacak iş imkanlarını da beraberinde getirir. Unutmayın ne ekerseniz onu biçersiniz.

  Üniversitelilerin Hayatını Kolaylaştıran Online Uygulamalar


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR