Mezuna Kalmak ve Çalışma Rehberi


Mezuna Kalmak ve Çalışma Rehberi
Mezuna Kalmak ve Çalışma Rehberi

MEZUNA KALMAK SİZİ KORKUTMASIN

Üniversite sınavlarına hazırlanan öğrencilerin kendine has bir jargonları vardır. Bu jargonun son yıllarda en sık kullanılan kelimelerinden biri de mezuna kalmak deyimidir. Bu deyimi kısaca anlatmak gerekirse puan yetersizliği veya hedeflenen üniversitenin, bölümün gelmemesi nedeni ile öğrencinin bir sene daha hazırlanarak sınava girmesi durumuna denir.

Mezuna kalmak birçok öğrenci için korkutucu ve alınması zor bir karardır. Aslında ilk bakışta oldukça aksi gözüken bir durumu avantaja çevirmekte tamamen öğrencinin elinde. Tekrardan bir sene daha hazırlanmamak adına istemediği şehirde istemediği bölümde okumak yerine bir senesini hazırlanarak geçirmek öğrencinin yaklaşık 40 yıl boyunca sürdüreceği meslek hayatına değişik bir etki yapacaktır. Bu nedenle gerçekten istemediğiniz bir şehirde istemediğiniz bölümde okumayı düşünmeyin. Bunun yerine sınava hazırlanacak gücü kendinizde bulun ve tekrardan hazırlanarak mezuna kalabilirsiniz.

MEZUNA KALANLAR İÇİN ÇALIŞMA REHBERİ

Mezuna kalan birçok üniversite adayı öğrenci arkadaşımız çeşitli nedenlerle mezuna kalanlar için çalışma programı şeklinde sorgularla nasıl çalışılacağını merak etmektedir. Bu sorunun cevabı oldukça kolaydır. Arkadaşlar unutmayın, siz zaten geçen sene iyi ya da kötü bir çalışma dönemi geçirdiniz. Yaşınızdan dolayı bilgileriniz halen çok taze. Kısa dönemde yapacağınız verimli çalışma metotları ile birçok sıra öne atlayabilirsiniz.

Öncelikle bu yazıyı okuyorsanız ve daha sınava 6 aydan fazla bir süre varsa çok geç kalmışsınız diyemeyiz. Lakin bir an öncede silkelenip kendinize gelerek çalışmaya başlamanız gerekmektedir. Bu nedenle çalışmaya başlarken öncelikle ortamınızı hazırladığınıza dikkat edin. Ardından eksikliklerinizi tespit etmek en önemli nokta olacaktır. Sınavın tümünü içeren 7 adet deneme kitapçığı edinin. Ardından her gün bu denemelerden birer tanesini gerçek sınav formatına uygun bir şekilde çözün. 8. Gün ise deneme kitapçıklarınızı çıkartın ve doğruları, yanlışları test edin. Doğru çözdüğünüz üniteler için tek seferli çalışma yeterken yanlış çözdüğünüz sorular için eksikliğiniz olduğunu kabul edin. Bu üniteleri ister internet ortamından ister özel ders yardımıyla isterseniz dershane, kurs gibi yöntemlerle bir şekil çözmeye bakın. Son olarak hangi konu olursa olsun geriye yönelik test ve soru çözümlerini aksatmayın. Bugün çok iyi bildiğiniz konu ile ilgili bir soruyu 4 ay sonra aynı hız ve aynı pratiklikte çözemezsiniz. Sınavda ise sizden pratik ve hızlı bir şekilde doğru cevabı bulmanız isteniyor. Unutmayın…


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR