Milli eğitim bakanı yeni eğitim modelini açıkladı!


Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yeni eğitim sisteminde ders saatinin düşürüleceğini ve teneffüs saatlerinin artacağını, beceri atölyelerinin kurulacağını açıkladı.

Bakan Selçuk, yeni eğitim sisteminin çocukların bilgi ve becerilerine göre düzenleneceğini ve bunun yanı sıra yabancı dil eğitimlerinin de yapılandırmaya gideceğini açıkladı. Bakan ayrıca çocukların akademik başarılarının izlenmesi amacıyla öğrenci başarı izleme araştırması yapacaklarını söyledi.

Bunların yanı sıra okul yönetimlerini ve öğretmenleri ilgilendiren düzenlemeler de getiriliyor. Artık okul müdürleri en az yüksek lisans mezunu olma zorunluğu getirilecek. Sözleşmeli öğretmenlerin görev sürelerine kısıtlama getiriliyor. Yeni eğitim modeline göre sözleşmeli bir öğretmenin görevde kalması süresi 3+1 yıl şeklinde düzenlenecek. Öğretmen yetiştirme programlarında uygulama ağırlıklı eğitim verilecek, ayrıca başarılı öğretmenlere yurt dışına çıkma imkânı getiriliyor.

Öğrencilere kariyer rehberliği sistemi geliyor. Kariyer rehberlik sistemi, öğrencilerin yaptığı kariyer planlamasında onlara destek ve yardım etmek amacıyla oluşturulacak.

Getirilecek eğitim modelinde yetenekli öğrenciler tespit edilecek. Bu öğrenciler için özel eğitim birimleri kurulacak ve özel eğitim setleri hazırlanacak. Ayrıca yetenekli çocuklara özel seçmeli dersler oluşturulacak.

Yabancı dil içinde yenilikler getiriliyor. Okul ve program türlerine göre farklı dil becerileri ön plana çıkartılacak. Yabancı dil öğrenimi için dijital platformları kurulacak. Ulusal dijital içerik arşivi oluşturulacak.

Liseler de ders saatleri düşürülüp, teneffüs saatleri arttırılıyor.  Çocukların yeteneklerine göre seçmeli dersler getirilecek. Alan seçimleri 9. Sınıfta yapılacak. İmam hatip liseleri için Arapça ve İngilizce yaz okulları açılacak. İmam hatip okullarıyla üniversiteler arasında iş birliği içinde olacaklar. Meslek liseleri öğrencilerine okurken çalışabilme imkanları getiriliyor.

Bağımlılıkla mücadeleyi hedefleyen eğitimler verilecek. Okullarda kadına ve çocuklara karşı şiddetin azaltılmasını amaçlayan eğitimlerde oluşturulacak.

 


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR