Mobil Cihazlarınızın Orijinal veya Sahte Olduklarını Anlamanın 6 Yolu!

Bazen tonlarca para verip büyük heveslerle teknolojik cihazlar satın alıyoruz; fakat sonradan bir bakıyoruz ki kazıklanmışız. Bu durumu, ya alet bozuluyor, ya bir tarafı kırılıp elimizde kalıyor da öyle fark ediyoruz. İşte bu duruma bir ”dur!” demeye geliyoruz. Bu içeriği okuduktan sonra, siz de sahte mobil cihaz satın almayacaksınız artık.


 1. 1 Ürün ambalajını mutlaka kontrol edin!


  Ürünlerin sahte olduklarını anlamanın en rahat yollarından biri, ambalaj tasarımıdır. Genellikle sahte mal üreticileri bu aşamada yeterli özeni göstermezler ve ürün ambalajına dikkatli baktığınız zaman hemen anlayabilirsiniz orijinal olmadığını. Ürün paketi üzerinde fotoğraftakine benzer deformeler varsa, bilin ki elinizdeki ürün sahte.
 2. 2 Kullanım kılavuzunu dikkatle inceleyin!


  Kullanım kılavuzları özellikle elektronik ürünler için çok ama çok önemlidir. Yazılar mutlaka ürünü satın aldığınız ülkedeki kullanılan dil ile yazılmış olmalıdır. Eğer ki kullanım kılavuzu başka bir dilde yazılmışsa, o ürünün sahte veya kaçak olma ihtimali çok yüksektir.
 3. 3 Kullanılan malzeme çok önemli!


  Bu tip sahte ürünlerde malzeme olarak genellikle plastik kullanılır. Ancak, ünlü mobil telefon üretici markaları mutlaka kaliteli malzeme kullanılırlar ve detaylara çok önem verirler. Şunu demek istiyoruz; orijinal ürünlerde fotoğraftaki gibi bir duruma çok fazla rastlanılmaz ve ürün yüzeyleri genelde pürüzsüz olur.
 4. 4 Kullanılan yazı tipi de çok önemli!


  Logo bildiğiniz üzere bir markanın yüzüdür ve insanlar tarafından en çok bilinen şeyidir. Öyle ki logolar genellikle değişmez ve marka var olduğu sürece hep aynı logo kullanılır. Sahte mal üreticilerin en çok hataya düştüğü kısım da logolardaki yazı tipleridir. O yüzden cihazların üzerinde bulunan yazı tiplerini dikkatle inceleyin.
 5. 5 Şarj cihazını kontrol etmeyi unutmayın!


  Priz girişleri ülkeden ülkeye farklılık gösterebiliyor. Bu yüzden de ürünü satın aldığınızda sahte olup olmadığını priz girişlerinden anlayabilirsiniz. Bir hata var ise ürünün sahte olması muhtemel. Ayırca, şarj cihazlarının prize girdiği bölümün metal kaplı olması gerekiyor. Olur da kullanılan malzemenin farklı bir şey olduğunu fark edersiniz, ürünün orijinal olmama ihtimali çok yüksek.
 6. 6 Şarj cihazının telefona takıldığı bölüme dikkat edin!


  Fotoğraftan anlayacağınız gibi kullanılan işaretler renkli olmalı, yani silinemez olmalıdır. Ucundaki tel kısmı da çok uzun olmamalıdır. Ayrıca, telin kalitesi de oldukça önemlidir. Orijinal ürünlerde tel esnektir ve telefona rahatlıkla giriş yapılacak şekildedir.
Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı