Modern yaşamdan bir kurtuluş fırsatı olarak ‘hapishane’


Son beş yıldır Güney Kore’de insanlar, Hongcheon şehrinde bulunan sahte hapishanede bir hafta sonu geçirmek için para ödüyor.

 

Son beş yıldır Güney Kore’de insanlar, Hongcheon şehrinde bulunan sahte hapishanede bir hafta sonu geçirmek için para ödüyor.

Bu hapishanede mobil cihaz kullanmak yasak, diğer ‘mahkumlarla’ konuşmak yasak ve etrafta hiç saat yok. ‘İçimdeki hapishane’ olarak adlandırılan bu tesisi ziyaret eden fotoğrafçı Kim Hong Ji Reuters’a yaptığı açıklamada işletmenin 2013’ten bu yana 2 bin ziyaretçi ağırladığını söylüyor.

Bu ziyaretçilerin önemli bir kısmını stresli yaşamlarından bir süreliğine kurtulmak isteyen ofis çalışanları ve öğrenciler oluşturuyor. Güney Kore’nin zorlayıcı iş ve akademik kültürü, insanları bu tarz arayışlara itiyor.

Tesisin kurucularından Noh Ji-Hyang, savcı olarak görev yapan eşinin “Gidip haftada 100 saat çalışacağıma hücreye atılmayı tercih ederdim” sözünden esinlenerek böyle bir tesis kurmaya karar vermiş.

Ji-Hyang, müşterilerinin “Burası hapishane değil, gerçek hapishane bizim dönmek zorunda olduğumuz yer” dediklerini aktarıyor.

Hapishaneden kareler ve ziyaretçilerin hikayeleri ile ilgili bilgileri galeride bulabilirsiniz.Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR