Mona Lisa’nın Çözülmememiş Gizemleri!


Sanat tarihinin en önemli eserlerinden birisi olarak kabul edilen Mona Lisa’nın çözülmemiş 6 gizemini sizler için listeledik. İşte Mona Lisa’nın çözülmemiş gizemleri.

Sanat denilince akla gelen ilk eserlerden birisi olan ve Leonardo da Vinci’nin Mona Lisa tablosunu binlerce kelime ile anlatmak mümkün değil. Başta sanat eleştirmenleri olmak üzere pek çok uzman Mona Lisa’nın sırrını çözmek için çabalıyor. 

Fransa’da bulunan Louvre Müzesi’nde bulunan portre, dünyanın en bilinen, en çok araştırılan ve en çok ziyaret edilen eseri olarak tarihe geçmiş durumda. Hakkında pek çok araştırma yapılan bu tabloya dair gizemleri sizler için sıraladık.

Mona Lisa tablosundaki kadın kim?

Leonardo da Vinci’nin Mona Lisa tablosunda bulunan kadın gizemini hala koruyor. Pek çok kişi resimde poz veren kişinin 1479 yılında Floransa’da doğmuş bir İtalyan soylusu olan 24 yaşındaki Lisa Maria de Gherardini olduğuna inanıyor. 

Ancak bir diğer iddia ise tabloda yer alan kişinin Caterina Sforza olduğu. Ayrıca bir diğer iddiada genç kadının Floransa yöneticisi olan Giuliano de’ Medici ya da Mantua’nın markizi ( Markinin eşi anlamına geliyor) Isabella d’Este olabileceği de söyleniyor. Resimdeki kişinin kimliği konusunda ortaya atılan son iddia ise, resimde Leonardo da Vinci’nin kendisinin olabileceği yönünde. Yüz yapılarındaki benzerliklere bakılırsa bu teori oldukça güçlü temellere dayanıyor. 

Mona Lisa resminde bulunan kadın ne yapıyor?

Mona Lisa resminde bulunan kadının adı kadar ne yaptığı da gizemini koruyor. Merak uyandırıcı ve son derece şaşırtıcı olan gülümsemesi Vinci’nin resim sanatının en gizemli unsurlarından birisi olarak karşımıza çıkıyor. Eleştirmeler beş yüz yıldan beri kadının gülümseyip gülümsemediği üzerine tartışmalar yapıyor. Hatta yapılan açıklamalara göre pek çok kişi resimde bulunan kişinin üzgün mü yoksa mutlu mu olduğunu çıkartamadığını belirtiyor. 

Resimde bulunan gizemli kodlar ne anlama geliyor?

İtalya’nın Ulusal Kültürel Miras Komitesi, mikroskoplar ve resmin yüksek çözünürlüklü fotoğraflarını baz alarak yaptıkları incelemeler sonucunda bazı numaralar ve sayıların varlığını keşfetti. Sanat tarihçisi olan Silvano Vinceti, Monalisa’nın sağ gözüne gizlenmiş olan “LV” harflerinin bulunduğunu söyledi. Bulunan bu harflerin Leonardo da Vinci’nin adı ve soyadının baş harfleri olduğu açıklandı. Ayrıca kadının sol gözünde pek belli olmayan “CE” ya da “B” harfinin göründüğünü belirtti. Arka planda bulunan köprünün kemerinde ise 72 sayısını görmek mümkün. 

Rahatsız edici bakışın sebebi ne?

Resme nereden bakarsanız bakın resim de size bakıyor gibi görünüyor ve bu durum rahatsızlık verici. Nereye giderseniz ve nereden bakarsanız tablodaki gözler size bakmaya devam ediyor. Ohio Üniversitesi tarafından yapılan araştırmanın sonuçlarına göre bu durum bilimle açıklanabilir. Leonardo da Vinci’nin sual üzerinde yaptığı ışık ve gölge manipülasyonu resimle inanılmaz bir derinlik hissi yaratıyor ve bu görünümün arkasında bu neden yatıyor. 

Portrenin arkasına gizlenmiş tablo ne anlama geliyor?

2006 yılında Mona Lisa tablosu üzerinde kızılötesi ve lazer görüntüleme kullanan Kanadalı bilim insanları da Vinci’nin farklı bir çizimini ortaya çıkardı. Yapılan araştırmanın ardından açıklama yapan Fransız mühendis Pascal Cotte, resmin arkasında bir portrenin daha olduğunu ancak sırrı çözmeye çalışmaya devam ettiklerini belirtti. 

Resmin güzelliğinin arkasındaki sır ne?

Zamansız bir güzellik olarak anılan Mona Lisa’nın bu güzelliğini yalnızca bakışlarıyla sınırlandırmak tablonun kendisine büyük bir haksızlık olur. Altın oran dikdörtgenlerin uzunluk – genişlik boyutu ilişkilerinden elde edilmiş oluşu ve insan gözüyle de algılanabilen bu oran Leonardo da Vinci tarafından da “ilahi oran” olarak isimlendirilmiştir.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR