Mükemmel Bir Evlilik İçin 19 Tavsiye


Motivasyon koçu ve konuşmacısı Gerald Rogers da 16 yıllık evliliğinin sona ermesinin ardından blogunda bir yazı paylaştı. Bu yazısında “Keşke evliyken birileri bu tavsiyeleri bana verseydi” dediği evlilik tavsiyelerini sıraladı. Aynı zamanda mutlu bir evliliğin sırlarını, 16 yıllık evliliğinden aldığı dersleri paylaştı.

İşte birçok insanın henüz evliyken ya da hiç evlenmemişken alması gereken faydalı tavsiyeler. Gerald Rogers’a göre her biri mutlu bir evliliğin sırrı…

1. Flört etmeyi bırakmayın


Birçok insan artık evli olduğu için eşine sonsuna dek sahip olduğunu, elde edilecek bir şey kalmadığını düşünür. Ancak bu evliliği bitiren en önemli etkenlerdendir. Sık sık ona ne kadar önem verdiğinizi hatırlatın. Her gününüzü onunla geçirmeyi seçtiğinizi ve ona aşık olduğunuzu gösterin.

2. Onun kalbinizdeki yerini koruyun

Hayatımıza pek çok insan girip çıkar. Ancak eşinizi özel kılan sadece onunla evli olmanız olmamalıdır. Kalbinizde ona yer verin ve bu yeri başka hiçbir şey ile değişmeyin. İlişkinizi ve onu özel kılan bu. Ayrıca bu eşinizi diğer arkadaşlıklarınızdan ve sosyal ilişkilerinizden ayıran şey.

3. Tekrar tekrar aşık olun

Aşk bir kere yaşanıp biten bir şey değildir. Aşkınızı taze tutmak için yıllar önce tanıştığınız kişiye değil eşinizin şimdiki haline aşık olmalısınız. Aşkınız yavaşça tükenmek yerine evrim geçirmeli, hayatınıza uyum sağlamalı ve çoğalarak devam etmeli.

4. Her zaman iyi yanlarını görmeye çalışın

Biriyle evlendiğinizde ve sürekli aynı evin içinde dip dibe olmaya başladığınızda onun iyi yanları yerine tuhaflıklarını görmeye başlarsınız. Ancak bu düşüncelerin sizi sarmasına izin vermeyin. Onun aşık olduğunuz, sizi kendine çeken, en iyi yanlarına odaklanın. Unutmayın, ilişkinin başlarında eşiniz tıpkı şimdi olduğu gibiydi ve siz ona bu şekilde aşık oldunuz.

5. Onu değiştirmeye çalışmayın

Belki de ilişkilerde yapılan en büyük hata, evlendikten sonra eşini değiştirmeye çalışmak. Ya da evlendikten sonra değişeceğine inanmak. Biri sadece kendi istediği için gerçekten değişebilir, bunu asla unutmayın. Yapmanız gereken onun kişisel yolculuğunda değişen haliyle de sevebilmek, onu zorla değiştirmeye ya da düzeltmeye çalışmak değil.

6. Kendi duygularınızın sorumluluğunu alın

Yaşadığınız kötü deneyimlerden, mutlu ve mutsuz anlardan eşiniz değil yalnızca siz sorumlusunuz. Bu yüzden eşinizin böyle zamanlarda sizi mutlu etmek yada teselli etmek zorunda olduğu yanılgısına kapılmayın. Siz kendinizden ve hissettiklerinizden sorumlusunuz. Bu sorumluluğu bir başkasına yüklemek en büyük hata olacaktır.

7. Asla eşinizi suçlamayın

Eşiniz sıra dışı ya da sizi tetikleyen bir şey söylediğinde onu suçlamayın. Bu sözlerin sizde neden böyle sert bir tepkiye yol açtığını sorgulayın. Eşiniz sizin sıkı sıkı sakladığınız bir noktaya dokunmuş, kötü tecrübeler edindiğiniz bir konuya değinmiş olabilir ancak bu onun suçu değil. Siz onu suçlamak yerine onunla birlikte yaralarınızı iyileştirmeye odaklanın.

8. Onun iyiliği için her şeyi düzeltmeye çalışmayın

Üzgün ya da morali bozuk olduğunda ona zaten kendi bildiği tavsiyeleri vermeyin. O da kendi hayatında olan biteni ve yapması gerekenleri biliyor. Sadece her zaman yanında olduğunu, her koşulda elini tutacağınızı ve her şeyin eninde sonunda güzel olacağını söyleyin. Siz bu şekilde yaklaştığınızda zaten istediği şeyleri istediği kadar anlatıp size cevabını aradığı soruları soracaktır.

9. Eğlenmenize bakın

Hayatı fazla ciddiye almayın, evliliğinizde eğlenmek için zaman yaratın. Onu güldürün, kahkahaları ilişkinizden eksik etmeyin. Hayat her şeyi ciddiye alıp tartışacak kadar uzun değil.

10. Eşinizin aşk dilini öğrenin

Her insanın sevgisini ifade etme ve kabul etme biçim farklıdır. Onun sevildiğini nasıl hissettiğini öğrenin. Nelerin hoşuna gittiğini ve nelerin gitmediğine dikkat edin. Ve ona en sevdiğini şekilde aşkınızı gösterin.

11. Sadece size ait anlar yaratın

Telefonlar, televizyonlar, sosyal medya ve diğer her şey. Tüm bunların arasında boğulurken aslında bir odada yalnız ikiniz olsanız da asla tam anlamıyla yalnız olamıyorsunuz. Bu yüzden anı yakalayın, tüm elektronik aletleri kapatın ve yalnızca birbirinize ait olduğunuz anlar yaratın.

12. Hata yapmaktan korkmayın, ancak bahaneler de uydurmayın

Elbette kimse mükemmel değildir ve bu nedenle iki tarafta hatalar yapacaktır ancak hatalarınızı kabul etmek yerine bahaneler uydurmaya çalışmayın. Yalnızca kendiniz olun ve yaptığınız hataların sorumluluğunu alın.

13. Kendisine zaman ayırmasına izin verin

Evlilik iki hayatın birleşmesi anlamına gelse de bu sürekli dip dibe olacağınız anlamına gelmez. Onun kendi zevkleri ve ihtiyaçları için zaman bırakın. Yalnız kitap okumak, arkadaşlarıyla dışarı çıkmak ya da bir başka şey… Kendi kendine kalmaya herkesin ihtiyacı vardır, unutmayın.

14. Mükemmel olmadığınızı kabul edin ve kendiniz olun

Sürekli eşinin karşısında güçlü ya da korkusuz görünmeye çalışmak oldukça yorucu olacaktır. Tek yapmanız gereken kendiniz olmanız, korkularınızı ve endişelerinizi eşinizle paylaşmanız. O sizi bu halinizle sevdi, kendinizi saklamaya ve başka biri gibi görünmeye çalışmayın.

15. Şeffaf olun

Eğer ilişkinizde güven olsun istiyorsanız dürüst ve şeffaf olun. Sır saklamayın, maskeler takmayın. Eşinizin sevmediği bir şey bile olsa dürüstçe söyleyin ve sonuçlarına katlanın. Unutmayın, halının altına süpürdüğünüz her şey bir gün koca bir çöp dağı olarak çıkacak karşınıza. Evliliklerin birçoğu güven problemi nedeniyle bitiyor…

16. Birlikte büyüyün

Değişim her insan için kaçınılmazdır. Yaşam boyu öğrenmek ve gelişmek ise şart. Bunu birlikte yapın, hedefler belirleyin, birlikte gelişin ev büyüyün. Gerekirse zorluklarla omuz omuza savaşın ve tüm zorluklardan beraber dersler çıkarın.

17. Maddi konular yüzünden tartışmayın

Birçok ilişkide çatlaklar oluşmasının bir numaraları sebebi finans konuları. Eğer ortada parayla ilgili bir sorun varsa çatışmak yerine bir çözüm bulmaya odaklanın. Maddi problemleri ikinizin birlikte savaştığı bir düşman olarak görün, birbirinizi birer düşman olarak değil.

18. Affetmeyi öğrenin

Kimse mükemmel değildir demiştik. Elbette eşiniz de hatalar yapacak ancak eğer bu hatalar sizi ayırmıyorsa ilişkinizi bir işkence haline getirmeyin. Tamamen affedin ve önünüze bakın. Geçmişe takılı kalmak evliliğinizi sürekli aşağı çekecektir. Onunla kalmayı seçtiyseniz önünüze bakmalısınız.

19. Her zaman aşkı seçin

Tüm çiftlere verilebilecek en iyi tavsiye bu olacaktır. Zorluklar, krizler, kavgalar gelip geçecektir ancak siz her zaman aşkı seçin. Bunların sizi parçalamasına izin vermeyin.Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR