Mutsuz olmanızın nedeni soluduğunuz hava olabilir!


Bilim insanlar mutluluk ile alakalı pek çok araştırma yapıyor. Araştırmaların amacı mutluluk üzerinde etkili olan bütün etmenleri belirleyerek insanlara daha mutlu olabilecekleri koşullar yaratmalarını sağlamaktır. Mutlu insanların genellikle yaşadıkları şehirler ve ülkelere göre sınıflandırabildiği bu araştırmalara bir yenisi daha eklendi. Yapılan son araştırmalara göre soluduğunuz havanın kirli olup olmaması sizin mutluluğunuza etki ediyor!

İnsanların ormanlar ve bahçeler gibi yeşil alanlarda ve kıyı bölgelerde yaşamaları ya da bulunmaları onları psikolojik olarak olumlu etkiliyor. Yeşillik ve su sesi huzuru ve mutluluğu çağrıştırarak üzerinizdeki olumsuz havayı, stresi ve endişe hissini kaybediyor. Son araştırmalarda elde edilen bulgular temiz havanın da bu olumlu etkiler yaratan koşullardan biri olduğunu ortaya çıkardı. Farklı ülkelerde yaşayan insanlar ele alınarak yapılan araştırma, temiz havaya sahip bölgelerde yaşayan bireylerin kirli hava soluyarak yaşayan bireylere göre daha mutlu olduğunu gösterdi. Temiz hava, bireylerin mutluluk seviyesini artırırken aynı zamanda olumsuz duyguların da yok edilmesine katkıda bulunuyor.

Hava kirliliğinin mutluluk üzerine etkisini inceleyen ve 30 bin kişi üzerinde yapılan boylamsal bir araştırmada, hava kirliliğini engelleyen ve fabrika bacalarından salınan zararlı gazları çeken santrallerin olduğu bölgede yaşayan kişilerin kirli havayla yaşayan kişilere göre daha mutlu olduğu ortaya çıkmıştır.

Çin’de yapılan bir araştırmada da Weibo üzerinden paylaşım yapan kişilerin, ruh halleri, paylaşımı yaptıkları konum, saat ve o anki hava kirliliği bilgisi ele alınmış. Olumlu ruh hali bildiren kişilerin o an temiz hava olan bir bölgede bulunduğu ortaya çıkmış.

Hava kirliliğinin pek çok fiziksel hastalığa yol açtığı bilinirken ruhsal etkileri de bir bir ortaya çıkmaya başladı. İlerleyen araştırmalar hava kirliliğinin sadece mutluluk üzerinde değil kalıcı ruhsal hastalıklar üzerinde de etkisi olup olmadığını ortaya çıkaracak gibi görünüyor.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı