NASA Uzaya Sperm Gönderecek


Astronaut in outer space, 3d render

Son yıllarda gittikçe popüler bir hal almaya başlayan ve hepimizi heyecanlandıran uzaya bir şeyler gönderme konusunda şimdi de NASA’nın yeni projesi dikkat çekiyor. Bildiğiniz üzere daha önceleri uzaya pizza, lego ve araba gönderilmişti. Şimdiyse NASA uzaya sperm göndereceğini açıkladı.

Projenin ortaya çıkmasındaki en büyük etken yerleşik yaşam kurulması dahilinde insanoğlunun Mars’ta üreyebilecek mi sorusuydu. Bu nedenle NASA uzaya dondurulmuş sperm göndererek Mars’taki üreme koşullarına ilişkin bilgi toplayacak. Projenin gerçekleşmesi halinde uzaya ilk kez dondurulmuş sperm gönderilmiş olacak.

Micro 11 ismindeki proje Nisan ayında başladı. Proje, Kaliforniya’da bulunan dünyanın teknoloji merkezi Silikon Vadisi’nde yönetiliyor.

NASA’nın projeyle ilgili yapmış olduğu açıklamalara göre uzun süreli uzay yolculuklarının insanın üremesine ilişkin sağlığını nasıl bir şekilde etkilediği henüz bilinmiyor. Proje sonucunda elde edilecek bilgilerle bu konuya ışık tutulacak.

Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderilmesi planlanan insan spermi ile birlikte boğa spermi de gönderilecek ki bunun sebebi insan spermiyle benzerlik taşıması. Ardından bu örnekler istasyondaki ekipler tarafından çözülecek.

Mars’ta soyumuzu devam ettirebilecek miyiz?

Bu hepimizin merak ettiği bir soru olsa da bilimin bu konu hakkında bildikleri sınırlı ve soruyu cevaplayabilecek kadar yeterli değil. Bundan önce uzayda buna benzer birkaç deney yapılmıştı. Bu deneylerde boğa ve deniz kestanesinin spermi kullanılmıştı. Dünyanın yerçekiminde görülemeyen ama uzayda mikro ölçekteki yerçekiminde görülebilir bağlantılar sayesinde ilerleme kaydedilmişti. Bakalım önümüzdeki günlerde ne tür gelişmelerle karşışacağız. Hep birlikte göreceğiz.Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR