Ne Yediğinizi Bilmeniz İçin Taze Bayat Kontrolünü Yapabileceğiniz Gıda Tüyoları


Kötü kalitede gıda ürünleri sadece kötü tadı değil, aynı zamanda doğru besinleri seçmeyi çok önemli hale getiren sağlık sorunlarına da neden olabilir. Örneğin, karpuzun boyunu ve kilosunu arttırmak için kullanılan klorofenüron , yutulduğunda mide bulantısı, kusma, ishal ve şişmeye neden olabilir. Stres yapmayın – size bu tehlikeli karpuzları nasıl tespit edeceğimizi ve diğer yaygın ürünlerin kalitesini hızlı ve kolay bir şekilde kontrol edeceğimizi söyleyeceğiz.

1. Taze  yumurtaları seçin.

2. Çikolata çubuğunuzdaki ses testini yapın.

Bazı üreticiler, çikolatasındaki kakaonun gerçek içerikleri hakkında yalan söyleyebilir.Çikolatada bulunan gerçek kakao yağı içeriği, koparın ve müziği dinleyin. Yüksek kakao yağı içeriğine sahip çikolata çubuğu yüksek bir “tıklama” sesi üretirken, daha düşük kakao yağı içeriğine sahip bar yumuşak ve mat bir ses çıkarır.

3. İyi bir avokado seçin.

İyi ve lezzetli bir avokado almak için kullanabileceğiniz birkaç pratik ipucu var. Avokado sapını soyun. Kolayca gelirse ve altında yeşil varsa, avokado iyi ve olgunlaşır. Kökün altında kahverengi varsa, avokado olgunlaşır ve muhtemelen açtığınızda çukurun etrafındaki karanlık noktaları görürsünüz. Kök dökülmezse, meyve henüz yenecek kadar olgun değildir.

4. Kırık karpuzları atın.

Eğer bir karpuz keserseniz ve yüzeyinde çatlaklar görürseniz, onu fırlatmak daha iyidir. Bu çatlaklar, bazı çiftçilerin karpuzları büyütmek için kullandıkları kimyasallardan kaynaklanabilir . Yutulduğunda, bu kimyasallar zehirli zehirlenme gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

5. Midyelerin kapalı olduğundan emin olun.

Pişireceğiniz ham midyelerin sıkıca kapalı olduğundan emin olun . Açık bir midye görürseniz, iyi bir dokunuş verin. Kaparsa, canlı ve yenilebilir demektir; Eğer zaten açılmışsa, onu atın çünkü bu midye öldü. Haşlama yapıldığında veya buğulandığında, tüm “iyi” midyeler açılır . Tavada kapalı bir tane görürseniz, kurtulmak daha iyidir.

6. En iyi muzları seçin.

  • Organik ve organik olmayan muzlar arasındaki temel fark , geleneksel muzların sentetik gübreler, böcek öldürücüler ve herbisitler kullanılarak yetiştirilebilmesidir. Organik meyve, doğal maddelerin yardımıyla büyür. Birçok insan , organik olarak etiketlenmiş muzların daha kolay çürümeye başladığını fark eder .
  • Muzları seçerken grimsi renklerden kaçının . Bu muzlar lezzetli değildir ve renkleri olgunlaşmadan veya çok uzun süre uygunsuz koşullarda saklandıkları anlamına gelebilir . Canlı sarı rengin muzlarını seçin. Ciltte küçük koyu lekeler bulunan muzlardan uzak durmayın: bu meyveler tamamen olgunlaşır ve aroması ve lezzeti en iyisidir.

7. Kafaları olan karidesleri seçin.

Taze karides satın almak istiyorsanız , kafaları açık olanları seçin  çünkü kafaları olmayanlar çözülmeye dönüşebilir. Karidesler genellikle dondurulmadan ve kafaları taşınırken, karides kafaları uzun süre depolandığında karides dokusunu bozabilecek çok miktarda yağ içerir. İyi, taze karideslerin diğer özellikleri arasında taze okyanus kokusu ve sıkı gözleri ve bacakları bulunur.

8. Parlak kuru meyvelerden kaçının.

9. Doymuş kırmızı renkteki çilekleri seçin.

İyi çilekleri seçmek için birkaç ipucu var. Genellikle olgunlaşmadan önce toplandıklarından, ithal edilenleri almak yerine mevsimde olan yerel çilekleri almaya çalışın. Parlak kırmızı renkteki çilekleri arayın ve kök çevresinde beyaz lekeler olanlardan kaçının . Bu aynı zamanda meyvelerin henüz olgunlaşmadığı anlamına da gelebilir. Aynı boyutta ve mükemmel şekli iyi tat garanti etmediğinden, kusurlu şekillerde ve farklı boyutlarda çilek almaktan korkmayın – mükemmel şekilli meyveler sadece bu şekilde büyüyebilir.

10. Tereyağının rengi önemli!

Tereyağı sık sık taklit edilir ve sahte tereyağının gerçek tereyağdan nasıl ayırt edildiğini bilmek çok önemlidir . Doğal tereyağı inek sütünden yapılır ve bir kural olarak, ikame yerine göre daha pahalıdır. Gerçek tereyağı doğal, radikal olmayan bir renge sahiptir, eşit olarak erir ve bitkisel yağ ile yapılan ikamelerin aksine  , erime sırasında yüzeyinde damla bırakmaz . Bitkisel yağları içeren ikame maddeleri de inek sütünden yapılan gerçek tereyağından daha çabuk erir.

11. Kararmış mantarlardan kurtulun.

Kararmış mantarlar, yüzeye yapışkan olur ve daha koyu renk alır . Bu işlem başladığında mantarı çabucak mahvedebilir, böylece mantarları taze iken pişirmek daha iyidir.

 


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR