Öğrenci Pasaportu Çıkarmak İçin Gerekli Belgeler


Öğrenci pasaportu çıkarmak

Pasaport harcı ödemekten muaf olmaları ve öğrenciliğini ispatlamaya yarayan belgeler hariç, izlenmesi gereken prosedür standart bordo pasaport çıkartma işlemlerini ile aynı. Öğrenci pasaportu çıkarmak için gerekli belgeler var. Bu belgeler ile başvurunuzu yaptıktan sonra kısa bir süre içerisinde harç ödemeden pasaportunuza kavuşabilirsiniz.

Öğrenci pasaportu çıkarmak için gerekli belgeler…

 Nüfus Cüzdanının Aslı

Ehliyet olmaz, mutlaka nüfus kağıdı olması gerekir. Ayrıca üzerince TC numaranızın yazması gerekiyor. Eski tip, TC numarasız bir nüfus kağıdınız varsa bununla işlem yapamazsınız. Önce gidip yenilemeniz gerekiyor. Bir de öğrenci 15 yaşından büyükse nüfus kağıdında fotoğrafının bulunması şart. Ayrıca nüfus kağıdınızın da fotokopisini de yanınızda bulundurun deriz.

 2 Adet Biyometrik Fotoğraf

Biliyorsunuz, biometrik pasaportlara geçeli, eski tip vesikalıklar tarihe karıştı. Artık biometrik fotograf olması gerekiyor. Aslında eski vesikalık ve biometrik vesikalık arasında çok da fark yok. Sadece yüzünüzün daha net görünebilmesi için getirilen bazı kriterler var: Mesela kahküllerinizi artık yüzünüze dökülmeyecek şekilde toplamanız ve gülümsemeden nötr bir ifade ile poz vermeniz, kafanızı sağa ya da sola eğmeden tam kameraya tam karşıdan bakmanız, fonun desensiz düz beyaz olması gibi standartları var. Ama bunları sizin öğrenmenize gerek yok, zaten fotoğrafçılar yönlendiriyor. Biometrik fotograf her fotoğrafçıda çektirilebiliyor.

  Yurt Dışında Dil Eğitimi Almadan Önce Neler Yapmalısınız?

Eski Pasaportlar (Varsa)

Daha önce pasaport çıkarttıysanız bunların hepsini yanınızda bulundurun.

Pasaport Bedeli Dekontu

Pasaport harcı ve defter bedeli ayrı şeyler. Normalde pasaport çıkartan herkesin bu ikisini de ödemesi gerekiyor. Öğrencilerinse pasaport harcı ödemeleri gerekmiyor ama 108 TL olan bir defter bedelini anlaşmalı bankalara yatırması gerekiyor.

Öğrenci Belgesi

Öğrenci belgenizi, son 60 gün içerisinde almak koşulu ile e-devlet üzerinden alabilirsiniz. Diğer seçenek; öğrenci belgesini okulunuzdan/üniversitenizden almak. Üniversitenin öğrenci işlerinden aldığınız belgenin ıslak imzalı olduğuna dikkat edin. E-imzalı belgeler de kabul ediliyor. Eskiden öğrenci belgesini defterdarlık / mal müdürlüğüne onaylatmanız gerekiyordu. Bu işlem güncellendi ve artık gerekmiyor.

Öğrenci Pasaportu = 25 Yaş Altındaki Tüm Öğrencilerin Harç Ödemeden Çıkartabileceği Bordo Pasaport

Yani klasik bordo pasaport. Tek farkı harç ödemeden alınabilmesi.25 yaş altı tüm öğrenciler ister tatil, ister eğitim amaçlı olsun, yurtdışına giderken harçsız pasaport çıkartabilir oldu. Fakat özellikle altını çizmekte fayda var ki sadece 25 yaş altı olmak yetmiyor harçtan muaf olmak için illa ki öğrenci olmanız gerekli.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR