Öğrenciler için iş dünyasına hızlı atılmanın yolları!


İş dünyası ile ilgili olan bu kısa yazımızın ortalama okuma süresi 2 dakikadır. 

 

Merhabalar arkadaşlar. Bu yazımızda biraz daha pratik üzerine konuşmak istiyoruz. Bu yazımızda üniversite öğrencilerinin iş dünyası konusunda neden paniklediğini anlatmak üzerine duracağız. Hatta bunu başlıklar ile ön plana çıkaracağız.

 

1- Yoğun iş stresi ve iş dünyasının basit görünmesi

Aslında iş biraz daha üretim ile ilgili arkadaşlar. Malumunuz özellikle tıp ya da benzeri bölümler dışında, yani tamamen uzmanlık gerektiren alanlar dışında ortaya çıkan bölümlerde (iktisat, iletişim, işletme ve benzeri), insanların ihtiyaçları biraz da insiyafite göre belirlenebiliyor. Ama özellikle özel sektör söz konusu olduğu zaman, okullarda öğrenenler maalesef ki günümüze göre zayıf kalıyor. Bu yüzden günümüzün gerek teknolojisini, gerek de ilerleyen yapısını takip ederek insanların geleceğe dair yatırım yapması (özellikle öğrenci arkadaşların bu konuyu araştırmaları) her zaman için bir artı durum yaratacaktır. Zamana dair yeniliklerin ve ihtiyaçların tamamında bu güncel fırsatları kullanmış olacağız çünkü.

2- Çok çalışmak mı verimli çalışmak mı?

Malumunuz en çok çalışanlar listesinde ülkemizin de önemli bir yeri var. Zira Avrupa’nın en çok çalışan ülkesi olmamız, en verimli çalışmak anlamı ile biraz bağdaşmıyor. Mesela mesai doldurmak da çok çalışmak olarak sayılabiliyor. Bu yüzden ne yaparsak yapalım verimli şekilde yapmaya çalışalım ki bu bize bir şeklide geri dönüş sağlayacaktır zaten.

3- Basit ya da sade gibi gelecek ama, bütün mesele çalışmak!

Evet bütün mesele çalışmak arkadaşlar. Bunu dünyanın bütün başarılı insanları (en azından varisleri değil kendileri) söyleyip uygulamıştır. Bir hedef belirlemek ve o işi öğrenip sürekil ona odaklanmak zaten günümüzün iş dünyası düzeninde ön plana çıkıyor. Hele ki özel sektörde iseniz ve başarılı iseniz zaten ön planda oluyorsunuz. Aslında mesele biraz da güncel olmak ve kendinizi geliştirmek ama ciddi anlamda geliştirmek. Bu yüzden iş dünyası için her şeyi kendi içinde incelemek gerekiyor.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR