Öğrenciler İçin Kredi Notu Nedir?


Kredi Notu Nedir
Kredi Notu Nedir

Kredi Notu Nedir?

Kişilerin bankalar üzerinde yaptığı işlemler sonucunda yaklaşımlarına göre kişileri derecelendirmek ve güvenilirliğini onaylama amaçlı verilen puanlama sistemine kredi notu denir. Bankalar müşterilerinin kredi kartı borçlarını ödeme, kredi taksitlerini ödeme, faturaları ödeme gibi düzenlerine yönelik puan verirler ve puanlar tüm bankalar tarafından kredi not havuzundan görüntülenebilmektedir. Bir kişi kredinin notu ilk olarak 1400 puan ile başlar ödemelerine göre yükselir veya azalır. 1300 puan altı olan kredi notları bir kişi için oldukça sıkıntılı bir durumdur. 1800 ve üstü kredi notu puanı ise kişilerin bankalardan isteklerinin kolayca yerine gelmesini sağlamaktadır.

Kredi Notu Ne Kadar Sürede Yükselir?

Kredi notu düşmüş kişiler bankacılık hizmetlerinden yararlanmak için düzenli ödeme yapmaları gerekmektedir. Düzenli ödeme yaptıkları takriben 2 3 ay içerisinde kredi notunda aşırı bir yükseliş yerine temkinli bir yükseliş gözlemlenir. Lakin kredi notu yüksek birisi ödemelerini 1 ay bile geciktirirse hızla kredi notu düşmeye başlar. Bu nedenle kredi notunu yükseltmek isteyen kişiler sabırla ve düzenli olacak şekilde ödeme yaparlarsa ilk 6 ay sonunda iyi bir kredi notuna sahip olabilirler.

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi notunu öğrenmenin birkaç yolu ve yöntemi bulunmaktadır. Bankaya giderek kredi veren banka birimleri ile görüşerek kredi notunuzu sorgulatabilir ve kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Bunun dışında bankaların internet bankacılığı ya da bankaların kullanıma sunduğu sms bankacılığı ile kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Kredi notunuzu öğrenmenin yolları bununla bitmemektedir. Findeks adı verilen sistem sayesinde bankacılık sektörü ile ilgili yasal durumunuzu takip edebilir, kredi notunuzu sürekli sorgulayabilir, borç durumlarınızı kontrol edebilirsiniz. Kredi notlarının öğrenilmesi konusunda en çok kullanılan yöntem findeks yöntemidir. Yine de kişiden kişiye kredi notunu öğrenmenin yolları değişmektedir. Sizde yukarıdaki yöntemlerden birini tercih ederek kredi not durumunuzu öğrenebilir ve sonraki zamanlarda notunuzun durumunu takip edebilirsiniz.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR