Öğrencilere kariyer yolunda yol gösterecek 5 madde


Kariyer basamağı hepimiz için önemli bir unsur. Özellikle yapmak istediğiniz iş, meslek hayatı ve gelişim üzerine kurulu bir sistemde pek çok karmaşa var. Peki ama neler yapabiliriz? En azından işinizi az da olsa rahatlatacak bir 5 madde hazırladık!

 

1- İyi bir eğitim için nitelik!

Kesinlikle olmazsa olmazlardan. Günümüzde artık etiket diye tabir edilen marka değeri çok ön planda. Ama burada bazı eksiklikler göze çarpıyor. Eğitim almak istediğiniz konularda kendinizi geliştirmek istiyorsanız, kesinlikle alanının en iyi hocalarına göz atarak tercihlerinizi yapmanızı öneriyoruz. Hangi üniversite olursa olsun akademik kadro her zaman önemlidir.

 

2- Doğru seçim nedir?

Seçimler yer yer kişilerin beklentisine göre değişiyor. Ama özellikle meslek ve kariyer konusunda yapılacak her iş kişilerin kendi içinde bir beklenti ve seçenek yaratmasını sağlayacağı için size de bu bağlamda bir seçenek ve frısat yaratıyor diyebiliriz. Kaçırılmayacak tüm seçenekleri ve fırsatları kolaylıkla görebilir ve inceleyebilirsiniz burada.

 

3- Deneyim teoriden üstündür!

Bu çok tartışmalı bir konu aslında. Yapılacak işlere baktığınız zaman, insanlar bir şeyi deneyimleyerek çok daha iyi öğreniyor ve hayatın aksiyonuna karşı çok daha güçlü bir şekilde cevap geliştiriyor. Siz de bu cevaplarla kendinizi mutlu edebilirsiniz. Bu yüzden yaptığınız iş her ne ise (akademik anlamda ya da teori bazında), bu işle ilgili bir de pratik edinmeye çalışın. Mümkünse kendi girişiminizi kurun.

 

4- Girişim enerji işidir

Girişimler enerji konusunda birbirinden farklı yapıyı ortaya çıkaran bir seçenek sağlıyor. Bu seçenekler hepimiz için bir fırsat gibi görünse de, girişim tamamen bir enerji işidir ve bu enerjiyi ortaya çıkarmak büyük bir çaba gerektirir. Bu yüzden okurken ve tercih yaparken, kendi hayallerinizi kurmayı ihmal etmeyin. Pek çok başarı, bir hayalin ürünüdür.

 

5- Bir hayal uğruna geçen ömür

Aslında kariyer ile hayal eş değerlidir. Çünkü insanlar isteklerini, arzularını hayata geçirmek için çabalar ise çok daha başarılı oluyor. Bununla savaşmak değil barış içinde yaşamak gerekiyor. Bunu da anlatmak, anlaşılır kılmak gerekli. Hayalinizi, hedefinizi ve planınızı net bir şekilde ortaya koyarak, kendinizi çok daha güçlü konumlara getirebilirsiniz. Deneyimlerle sabit bir konudur ayrıca.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR