Öğrencilere Meslek Seçimi Eğitimi İle İlgili Proje Tanıtıldı


meslek seçimi eğitimi

Ordu’da, Ferrero Fındığın  gençleri ve çocukları bilinçlendirmek amacıyla, Tüvana Okuma İstekli Çocuk Eğitim Vakfı (TOÇEV) ile birlikte başlatılan meslek seçimi eğitimi ‘Bugün Benim, Gelecek Benim’ projesi tanıtıldı.

Ordu’da TOÇEV ile birlikte başlatılan,  tarım kapsamında gençleri ve çocukları bilinçlendirmek amacıyla sunulan ‘Bugün Benim, Gelecek Benim’ projesinin tanıtımı yapıldı. Düzce’de başlayan projenin, Sakarya, Ordu, Giresun ve Trabzon illerindeki Karadeniz Bölgesi’ndeki diğer okullarda da devam edeceği söyleniyor.

Projenin Amaçları ve Aşamaları Neler?

  • Proje kapsamında Ordu 75. Yıl Cumhuriyet Ortaokulu ve Cumhuriyet Anadolu Lisesinde etkinlikler düzenlendi. Yapılan projenin en temel hedefi, projenin yapıldığı bölgede yaşayan çocukların ve gençlerin kişisel gelişimlerini güçlendirerek, gelecekte yapacakları meslekleriyle ilgili bilgiler vermek ve bölgenin gelişimine katkı sağlamak.
  • Projenin ilk aşamasında 11-14 yaş arası çocuklara ulaşılmak isteniyor ve hedefleniyor. Proje kapsamında TOÇEV eğitmenleri ve psikologlar aracılığıyla çocuklara öncelikle sahip oldukları hakları bilmeleri ve sınırlarını korumaları, kendilerine has özelliklerinin farkında olmaları  ve sonrasında ise arkadaşlarının ve diğer çocukların haklarını korumak ile ilgili özel eğitimler verilerek, psikososyal atölye çalışmaları yapılacak. Aynı zamanda çocuk işçiliğine karşı mücadele ve çocuk işçiliği farkındalığı yaratmak da projenin amaçlarından bir diğeri.
  • Projenin ikinci aşamasında ise, 15-17 yaş arasındaki gençlere, gerçekçi yapılabilir hedefler belirlenerek yeteneklerine ve isteklerine uygun meslek seçimi ve eğitimleri konularında destek olunması amaçlanıyor.
  • Gençlere, ziraat, gıda gibi meslek seçeneklerini sunmak projenin en önemli kısımlarından biri. Ayrıca maddi imkansızlıklar ve ailevi meselelerden dolayı üniversite öğrenimine devam edemeyen gençlere, mevcut şartlar ve ellerine verilen fırsatlar doğrultusunda farkındalığı artırmak hedefleniyor.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR