Öğrenciye Kredi Kartı Veren Bankalar


Günümüzde öğrencilerin en büyük sorunu herhangi bir resmi gelirleri olmadığı için kredi ya da öğrenciye kredi kartı alamamaktadır. Ancak bir çok bankanın öğrencileri özel kredi kartı geliştirdiği bilinmektedir. Bunun en büyük sebebi ise, öğrencilerin çok büyük bir potansiyele sahip olmasıdır.

Bankalar öğrencilere sağladığı bu kolaylıkta güvence olarak tabi ki gelir olarak öğrenci aileleri ve öğrencinin aldığı burslara güveniyor. Her öğrenci belli dönemlerde nakit ihtiyacı duymaktadır. Kredi kartı öğrenciler için bir kurtarıcıdır. En zor anlarını kurtarmak için ellerinde bir silah gibidir. Öğrenciye kredi kartı adeta bir ihtiyaçtır.

Özellikle kredi kartlarında bulunan nakit avans ya da taksitli alışveriş seçenekleri sabit bir gelire sahip olmayan öğrenciler için hayatını kolaylaştıran bir araçtır. Bankalarda bunu çok iyi bildikleri için öğrencilere genellikle düşük limitli kartlar vererek hem yeni müşteri hem de gelecekte potansiyel müşteri grubu oluşturmak için öğrencilere bir çok kampanya yapmaktadır. Bunlardan ilk akla gelen müze kart olarak geçmesi ya da sinema gibi yerlerde ekstra avantajlar sağlanması gibi özellikler sıralanabilir.

Peki bir üniversite öğrencisi için en fazla avantajı sağlayan banka ya da kart hangisi? Hangi kart tercih edilmeli? Bu yazımızda genel olarak banka ve kartların hangi avantajları sağladığını kaleme alacağız.

Hangi Bankalar Öğrenciye Kredi Kartı Veriyor?

İş Bankası İşte Üniversiteli Kredi Kartı:

İşte Üniversiteli, İş Bankası’nın üniversite öğrencilerinin kullanımına sunduğu kredi kartıdır. Bu karttan aynı zamanda 18 yaş ve üstü lisans üstü eğitimi gören öğrenciler de faydalanabilir. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta; İste Üniversiteli’nin 3 değişik versiyonu bulunmaktadır. Bunlar Temaslı Visa, Temassız Visa ve Aidatsız İste Üniversiteli’dir. Temaslı Visa’nın 25 tl, Temassız Visa’nın ise 20 tl senelik kullanım ücreti vardır. Bizi ilgilendiren aidatsız karttır. Bu kartın senelik herhangi bir kesintisi yoktur. Maximum dünyasının temel avantajlarından faydalanmaktadır. Kısacası Maximum üyesi işyerlerinden taksitli alışveriş yapıp maxipuan kazanabilirsiniz.

Akbank Axess Eksi26 Kredi Kartı:

 

Akbank 18 – 26 yaş arası öğrenciler için eksi26 kredi kartını kullanıma sunmuştur. Kart Axess özelliği taşıdığı için Axess üyesi işyerlerinden taksitli alışveriş yapıp chip para kazanabilirsiniz. Axess üyesi 160000 işyeri sayesinde birçok fırsattan yararlanabileceksiniz. Bu arada Eksi26’nın Sanal kart özelliği vardır. Bunun dışında önceden yaptığınız bir alışverişi sonradan taksitlendirebiliyorsunuz. 50 tl üzeri alışverişleri faiz ödemeden 3 taksite bölebilirsiniz.

İlk yıl aidat almayan eksi26 sonraki yıllarda 20 lira yıllık aidat almaktadır. Kart için limit 500 tl olarak belirlenmiştir.

 

Ziraat Bankası Genç Bankkart Kredi Kartı:

 

Ziraat Bankası’nın Kredi ve Yurtlar kurumundan burs ve kredi alan üniversite öğrencilerine sağladığı kredi kartının adı Genç Bankkart’tır. Banka bu kart için 5 yıl aidat almamaktadır. KYK’nın burs ve kredi ödemeleri Ziraat Bankası üzerinden yapıldığını düşünürsek tek kart sayesinde hem banka kartı hem de kredi kartı özelliğinden faydalanmış oluruz. Üstelik eğer KYK kredi veya burs sisteminden yararlanıyorsak hesabımızda para olmasa bile Ziraat Bankası bize Harçlık Avans adı altında 300 tllik faizsiz ve masrafsız ek alışveriş imkanı sunuyor. Bu arada Harçlık avansı nakit olarak çekemiyorsunuz. Genç Bankkart Maximum özelliği taşımaktadır. Maximum üyesi işyerlerinden taksitli alışveriş yapıp MaxiPuan kazanabilirsiniz.

TEB Bankası ÜniversiTEB Kredi Kartı:

 

Türkiye Ekonomi Bankası’nın üniversite öğrencileri için tasarladığı kartın adı ÜniversiTEB Bonus Card’dır. Bonus özellikli bir kreri kartı olduğu için Bonus üyesi işyerlerinin kampanyalarından faydalanıp para puan kazanabiliyorsunuz. ÜniversiTEB ile ilgili bir kaç kampanyayı sizle paylaşmak istiyorum. Hafta içi 50 liralık bir harcama yaptığınızda hafta sonu sinema ve tiyatro biletlerinde %50 indirim kazanıyorsunuz. Kredi kartına ilişkin açılan ilk vadesiz hesap için herhangi bir hesap işletim ücreti alınmıyor. Bu kartın havale konusunda da büyük bir avantajı var. Sisteme 2 velinizi kayıt edebiliyorsunuz. Bu sayede veliniz size bir havale gönderdiğinde bu paraya bir kesinti uygulanmıyor. Ücretsiz havale sisteminden faydalanmış oluyorsunuz.

 

HSBC Bankası HSBC Campus Kredi Kartı:

HSBC Bankası’nın üniversite öğrencilerine tahsis ettiği kart HSBC Campus kredi kartıdır. Üniversite öğrencilerine en kolay kredi kartı veren banka HSBC’dir. Düzenli ödemeleriniz ile limitinizi arttırma şansınız var. Advantage kartların özelliklerini taşımaktadır. Bu bağlamda Advantage üyesi işyerlerinde ek taksit ve nakit puan avantajlarından faydalanabilirsiniz.Nakit Avans çekme özelliği vardır.

 

Yapı Kredi Bankası Play Card:

 

Gerek kampanyaları gerekse 1000 tllik limiti ile üniversite öğrencileri tarafından tercih edilen bir diğer kredi kartı Play Kart’tır. World Card sistemine ait tüm özellikleri kapsadığı için her harcamadan World Puan kazanırsınız.18 yaşını doldurmuş ve Türkiye’deki tüm üniversitelerin 4 yıllık lisans ve yüksek lisans öğrencileri ile Finans-Bankacılık ve Sigortacılık Meslek Yüksek Okulu, Hemşirelik Sağlık Yüksek Okulu ve Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu’nda okuyan meslek yüksek okulu öğrencileri Play Kart’a başvurabilir. Play Kart’ın 70 tllik senelik aidatı bulunuyor ancak öğrenci belgeniz ibraz edildiği takdirde bu bedel sizden alınmıyor. Limit konusuna dönecek olursak eğer 1000 tl sizin için yeterli değilse ve limit arttırmak istiyorsanız kefil göstermeniz gerekiyor.

Garanti Bankası Bonus Genç Kredi Kartı:

 

Garanti Bankası 18 – 25 yaş arası öğrenciler için Bonus Genç kredi kartını geliştirmiştir. Bu kart ile yapmış olduğunuz harcamalarınızdan bonus puan kazanabilir ve puanlarınızı 250000 Bonus üyesi işyerinde istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Bonus Genç’in yıllık kart üyelik ücreti yoktur. 500 tl limitle elimize ulaşan kart nakit avans olanağına sahiptir. Gençlere yönelik kampanyalar açısından zengin bir kredi kartıdır. Yaygın ATM ağı sayesinde nakit ihtiyacınızı istediğiniz zaman giderebilirsiniz. Yapmış olduğunuz alışverişlerin taksit sayısını ufak komisyonlarla arttırabiliyorsunuz. Mesela tek seferde peşin ya da taksitli 50 – 500 tl arasındaki alışverişlerinizde talep edeceğiniz her ek taksit sayısı için 1 tl, 501 – 1000 tl arasında olan alışverişlerinizde talep edeceğiniz her ek taksit sayısı için 3 tl, 1001 – 5000 tl arasında işlem tutarının %0,5’i oranında ek ücret alınmaktadır.

 

FinansBank CardFinans GO Kredi Kartı:

 

CardFinans GO 18 – 26 yaş öğrencilere hizmet veren 750 tl limitli bir kredi kartıdır. CardFinans GO CardFinans’ın tüm özelliklerini taşımaktadır. Öğrenci olduğunuzu Finans Bankası’na bildirdiğiniz takdirde hesap işletim ücreti ödemek zorunda kalmıyorsunuz. Fakat bu avantajdan faydalanabilmeniz için kartınızı her ay en az 1 kez kullanmanız gerekiyor. Formul 150 sayesinde faizsiz olarak 150 tl’ye kadar nakit avans çekebiliyorsunuz. Kampanyalar açısından da yeterli seviyede olan bu kartı tercih edebilirsiniz.

Vakıf Bankası Like Card:

Vakıf Bankası’nın öğrencilere yönelik kartı Like Card’dir. 500 tl limitli bu kredi kartının senelik 12 tl sabit ödemesi bulunuyor ancak ekstrelerinizi posta yoluyla değil de elektronik posta ile almayı tercih ederseniz bu ücreti ödemek zorunda kalmıyorsunuz.

Like Card ile 250.000’i aşkın World Üye İşyeri ve VakıfBank Üye İşyerleri’nde yapacağınız alışverişlerinizde Worldpuan kazanma ve taksit avantajlarından faydalanma şansınız bulunuyor.

 

 


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR