Öğrenciyken Tasarruf Yapma Yolları


Öğrenciyken Tasarruf Yapma Yolları
Öğrenciyken Tasarruf Yapma Yolları

ÖĞRENCİYKEN TASARRUF NASIL YAPILIR?

Öğrencilik dönemlerinde tasarruf yöntemleri oldukça önemlidir. Zaten birçok öğrenci maddi imkansızlıklardan dolayı tasarruf yöntemleri geliştirmiş olsa da biz bu yöntemleri tekrardan derledik ve öğrenciyken nasıl tasarruf yapılır? Sorusuna cevap vermek istedik.

ÖĞRENCİYKEN TASARRUF YAPMANIN YOLLARI

  • İlk olarak yemek konusuna değinelim. Yemek için evde ya da apartta kendi imkanlarınızı oluşturmuyor ve dışarıda yer alan mekanlardan yemek yiyorsanız cebinizde pek para kalmayabilir. Kabaca hesaplamak gerekirse günümüzde en düşük fiyatlardan olan tavuk döneri ve ayranı bile 9 – 10 TL gibi bir fiyata yiyoruz. 3 öğünden 30 lira ediyor ve aylık 900 lira gibi bir para ediyor ki bu bir öğrenci için çok yüksek bir rakam. Bunun yerine okulda öğrencilere verilen yemekhane hizmetinden yararlanarak aylık 100 TL gibi bir rakama bu tasarrufu gerçekleştirebilirsiniz.
  • Öğrenciler sıklıkla çay veya kahve içer. Okul kantinlerinde alınan çay ve kahveler için tasarruf yapabilirsiniz. Okul kantinlerinde satılan çaylar 1 ile 1,5 TL arasında fiyatı varken kahveler 2 ile 2,5 TL civarında oluyor. Bu içeceklerden günde 3 tane içerseniz çay için minimum 3 lira maksimum 4,5 TL ve okula ayda 20 gün gittiğinizi varsayarsak 60 ile 90 lira arasında kahve için 120 TL ile 160 TL arası bir para harcarsınız. Bunun yerine A101, BİM gibi marketlerden büyük kahve paketleri alarak sıcak termos içerisine hazırlayarak okulda içebilirsiniz ya da küçük bir kavanoza doldurup okul kantininden sıcak su alarak kendi kahvenizi hazırlayarak tasarruf edebilirsiniz.
  • Sınav dönemleri öğrencilerin en çok para harcadığı dönemlerden biridir. Bunun için vizelere çalışma haftalarından daha önce günlük belirli bir saat ayırılarak notların el ile yazılması hem ders çalışmanıza sebep olurken hem de fotokopi masrafının kalkmasına sebep olur. Bu şekilde bir tasarruf yapılabilir.
  • Üniversitelerin öğrenciler için sağladığı yemek, burs, giyim, ulaşım bursları olur. Sene başında bu bursları takip ederek tasarruf sağlanabilir. Ayrıca yemekhanede yediğiniz yemeklerde kalan yemekleriniz ve ekmeklerinizi ya da peçetelerinizi eve götürerek küçük masraflardan kurtulabilirsiniz.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR