Öğrendikten sonra hayata daha farklı bakacağınız psikolojik gerçekler!


Öğrendikten sonra şaşıracağınız ve hayata daha farklı bakacağınız psikolojik araştırmalara dayanan bilgileri sizler için derledik.

1. Bir psikolojik araştırmaya göre eğer birisini sürekli düşünüyorsanız ve bunu engelleyemiyorsanız, sebebi düşündüğünüz kişinin de sizi düşünüyor olmasıdır.

2. Profil sayfalarına çok sayıda “selfie” yükleyen erkek kullanıcıların, psikopat ve narsistik kişilik bozukluğuna sahip olma olasılığı çok yüksek.

3. Psikologlara göre sosyallikten uzak duran her insan anti-sosyal olarak algılanmamalı.

Genelde her 4 kişiden 1’i sahteliğe tahammül edemediğinden dolayı yalnızlığı tercih ediyormuş…

4. İnsanların %80’i sırf kendilerine özgüveni olmadığı için ve kendilerini iyi hissetmek adına diğer insanları aşağılarlar.

5. Bir psikolojik araştırmaya göre eğer insanlar topluluk halinde bir araya gelip de düşüncelerini yoğunlaştırabilirse, oluşacak güçle tıpkı yağmur duasında olduğu gibi yağmur yağdırabilirler.

6. Daha önce “Yürüyen Ceset Sendromu” diye bir hastalık duymuş muydunuz?

Bu ruhsal bozukluğa sahip olan hastalar; ölü olduklarını, etlerinin çürüdüğünü, organ ve kanlarının olmadığını düşünüyor!

7. Yapılan araştırmalar, cahil insanların kendilerini mükemmel görmeye; zeki insanların ise yeteneklerini hafife almaya eğilimli olduğunu gösteriyor.

8. Birisine 20 saniyeden uzun süre sarıldığınızda, beyinde “sosyal bağlanma”dan sorumlu oksitosin hormonu salgılanıyor ve böylece bu kişinin size daha çok güvenmesini sağlıyorsunuz.

9. İnsanlar fiziksel açıdan yorgun olduğunda, dürüst olmaya daha eğilimliler. Bu nedenle gece geç saatte yapılan konuşmalarda, itiraflar daha sık oluyor.

10. Televizyonların ve popüler kültürün hayatımıza girmesiyle ortaya çıkan bir diğer ruhsal bozukluk da “Truman sendromu”…

Bu hastalığa yakalananlar, hayatlarının her aşamasının tıpkı filmdeki gibi gizlice kameraya kaydedilip televizyonda gösterildiğini zannediyor.

11. Son bulgulara göre, Fobiler aslında DNA aracılığıyla nesilden nesile aktarılan hatıralardan ibaret…

Mesela örümcekten korkuyorsanız, üç kuşak önceki aile büyüğünüzden almış olabilirsiniz bu özelliği.

13. Hedeflerinizi anlatırsanız başarısız olursunuz.

Bilimsel çalışmalar hedeflerinizi anlattığınızda motivasyonunuzun düştüğünü ispatlamştır. Birine ileride şu işi başaracağım derseniz o kişi iyi veya kötü bir eleştiri yapmasa bile psikolojik olarak motivasyonunuz düşer. Bunun en büyük sebeplerinden biri sosyal tatmin yaşamanız. Kısaca siz o hedefi gerçekleştirmeseniz bile sosyal ortamda anlatıldığı için bilinçaltı hedefe varıldığını düşünüyor ve motivasyonunuz düşüyor.

14. Bilinciniz bir anda sadece bir işi gerçekleştirebilir.

Kısaca iş yaparken telefonla konuşuyorsanız bunun için bilincinize değil bilinçaltınıza teşekkür etmelisiniz. İşiniz tamamen bilinçaltı seviyesine inmiş ve otomatik pilotta iş yapmaktasınızdır. Eğer birden fazla işi bir anda yapmak istiyorsanız ne yazık ki bu imkansızdır. Yapılan araştırmalar insanların bir seferde sadece bir işe tam konsantre olabildiğini kanıtlamıştır.

Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı