Öğrenim Kredisi Affı Başvurusu 2018

Öğrenim Kredisi Affı Başvurusu 2018


Vergi affı düzenlemesi ile birlikte KYK borçlarının da yeniden yapılandırılmasını içeren 7143 Sayılı torba kanun 18 Mayıs 2018 tarihli resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. . Torba yasada neler var 2018 başlıklı yazımızdan kanunda yer alan diğer önemli düzenlemeler konusunda bilgi edinebilirsiniz. Gelelim asıl konumuz olan KYK borçlarının yeniden yapılandırılması işlemine.

Öğrenim kredisi yapılandırma nasıl yapılır?

Aslında bu haberden önce CHP milletkili KYK borçlarının tamamen silinmesi yönünde TBMM’ye kanun teklifi sundu ancak bu düzenleme kabul edilmedi.

Yeni çıkan 7143 sayılı torba yasa 31 Mart 2018 tarihi öncesinde ödenmemiş olan tüm vergi borçlarını kapsıyor. Dolayısıyla 31 Mart 2018 tarihinden önceki tüm öğrenim kredisi borçlarınızı yeni torba yasa kapsamında yeniden yapılandırabilirsiniz. Yeni yasa ile;

  • 2018/Mart ayı öncesindeki tüm KYK borçlarınızın gecikme zammı ve faizi silinecek. Peşin ödemede anapara üzerinden çok az bir enflasyon farkı ile borcu kapatabileceksiniz.
  • Dilerseniz öğrenim kredisi borçlarınızı 36 aya kadar taksitle de yapılandırabileceksiniz. Bu durumda taksit ödemeleri iki ayda bir yapılacak. Yani toplamda 18 taksit yapılmış olacak.
  • Taksitle yapılandırmayı seçtiğinizde de kyk borçlarınızın gecikme zammı ve faizleri silinir. Enflasyona göre anapara üzerinden yeniden hesaplama yapılacak ve seçtiğiniz taksit sayısına göre de ayrıca taksitlendirme farkı uygulanacak.

Öğrenim kredisi affı başvuruları başladı mı?

Torba yasa 18 Mayıs 2018 tarihinde resmi gazetede yayımlanarak yasalaştı. Öğrenim kredisi için yapılandırma başvuruları 21 Mayıs 2018 tarihi itibariyle interaktif vergi dairesinden online olarak alınmaya başlandı.

Öğrenim kredisi affı başvuru nereye yapılacak, yapılandırma son başvuru tarihi ne zaman ?

Öğrenim kredisi borcu silinmesi için başvurunuzu ikametinizin bağlı bulunduğu vergi dairesinden yapmanız gerekiyor. Yukarıda belirttiğim üzere başvurunuzu interaktif vergi dairesi üzerinden online da yapabilirsiniz.  Yapılandırma için bir değişiklik olmaz ise eğer son başvuru tarihi 31 Temmuz 2018 tarihi olacak.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı