Öğrenince Çok Şaşıracağınız, Ufkunuzu İki Katına Çıkaracak 12 Enteresan Bilgi

Fotoğraf Galerisi.


Bilim insanları her yıl birçok farklı çalışma yürütür ve sonucunda, harika dünyamız hakkında sürpriz gerçekler keşfederiz. Bilim insanlarına başarılarının devamını diliyoruz. Gün geçmiyor ki, yeni bilgilerle ufkumuz genişlemesin.

Sivilceler yaşlanma sürecini yavaşlatır.

İngiliz araştırmacılar, sivilceden muzdarip insanların hücrelerinin, yaşlanmaya karşı yerleşik bir savunma mekanizması geliştirdiğini kanıtladılar. Sonuç olarak, sivilce ile ilgili sorunları olanlar yaşlandıkça, mükemmel bir cilde sahip olanlardan çok daha genç görünmeye başlarlar.

Belirli bir tonda ağlamak.

Bir bebek ağladığında, annelerinin sesine benzer bir tonu taklit edebilirler. Bir bebek, anneyi henüz anne karnındayken duymaya başlar. Bilim insanları, Fransızca ve Almanca konuşan ailelerden doğan 60 bebeğin ağlamasının analizine dayanarak bu sonuca ulaştılar.

Kum saati şeklindeki bir vücut, yüksek zekânın göstergesidir.

16.000'den fazla kadının katılımını içeren bir çalışma, kum saati şeklinde bir vücuda sahip olan kadınların, olmayanlardan daha yüksek bir zekaya sahip olduklarını göstermiştir. Bunun nedeni, bu şekildeki vücuda sahip kadınların beyin gelişimini besleyen ve erken yaşlanmayı önleyen omega-3 yağlarını daha fazla üretmesidir.

Sakal, kellik için bir tehdittir.

Araştırmalar, bir adamın sakalının gürlüğü ve ne kadar uzun süre sakallı olduğu ile kel olma ihtimali arasında bağlantı olduğunu göstermiştir. Erkeklerin kel olmasının temel nedeninin ise, saç yokluğu ile sakalın ısı açısından birbirini denklemesi ve böylece vücudunuzun optimum termal dengeyi sağladığını söylemişlerdir.

Hamamböcekleri sizi ısırabilir.

Genellikle, hamamböcekleri yiyecekleri olduğunda insanları ısırmaz. Ancak, bu mümkündür. Isırıkları tahrişe ve şişmeye yol açabilir. Aman dikkat!

Kedilerin kendi navigasyon sistemleri vardır.

Çalışmalar, kedilerin beyin hücrelerinin dünyanın manyetik alanına çok duyarlı olduğunu göstermiştir. Bu hücreler, adeta bir pusula gibi kedilere bilgi verirler. Bu yüzden kediler, nerede olurlarsa olsunlar evlerini kolaylıkla bulabilirler.

Anne sütü bileşimini değiştirebilir.

Bir bebek hastalandığında anne sütü değişim gösterebilir. Araştırmacılar, bir bebek hastalandığında, tükürüklerinin, annenin vücuduna hastalık hakkında bir sinyal verdiğini düşünmektedir. Sonuç olarak, annenin vücudu belirli antikorlarla daha fazla süt üretir.

Paketlerin üzerindeki "Kolesterol İçermez" yazısı bir tanıtım kampanyasıdır.

Genellikle bir bitkisel yağ paketi üzerinde görebileceğiniz “Kolesterol içermez” yazısı yalnızca bir tanıtım kampanyasıdır. Kolesterol sadece hayvansal yağlarda bulunur.

Karpuz kar!

California'daki Sierra Nevada Dağları gibi bazı bölgelerde karpuz kar görebilirsiniz. Rengi pembedir, kokusu ve tadı ise gerçek bir karpuz gibidir. Bu olağanüstü durum, astaksantin adı verilen kırmızı renkli bir pigment içeren deniz yosununun (Chlamydomonas nivalis) varlığı ile açıklanabilir.

İnsanların sadece %22'si kulaklarını hareket ettirebilir.

Kulaklarını hareket ettirebilen insan sayısı azdır. Bazı insanlar bunu kaşlarını kaldırarak yapabilirler. Dünya nüfusunun yalnızca %22'si her bir kulağını ayrı ayrı ve sadece %18'i iki kulağını da aynı anda hareket ettirebilir.

Kırmızı lahana, pişirildiği sıvıya bağlı olarak renk değiştirebilir.

Kırmızı lahananın rengi pişirme işlemi sırasında değişebilir. Bunun nedeni ise, suyun farklı pH seviyelerine sahip olmasıdır. Örneğin, asidik suda kırmızı lahana pembeye dönüşecektir. Nötr suda mora veya alkali suda zümrüt rengine dönebilir.

Aşıkların kalp atışları senkronizedir.

Bir kişi aşık olduğunda, kalbi, partnerinin kalbi ile aynı ritme geçer. Çalışmalar ayrıca, bir kadının, eşinin kalp atış ve nefes alma ritmini bilinçsiz olarak takip etmeye çalıştığını gösteriyor. İnsanların bunu, aralarındaki bağı güçlendirmek için yaptıklarına inanılmaktadır.Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı