Öğretmenlere Yüksek Lisans Zorunluluğu Yolda


Milli Eğitim Bakanı Pr. Ziya Selçuk 2023 vizyonu için yeni eğitim planını açıkladı. Öğretmenlere yüksek lisans zorunluluğunun geleceğini ve artık fakültelerin daha zor olacağının altını çizdi.

 

Yapılan çalışmalar ve araştırmalar gösteriyor ki, eğitim alanında gerçekten önemli bir ilerleyiş olacak. Peki ama bu süreç nasıl işleyecek? Hepsi için ayrı bir kılavuz üzerinde çalışılıyor ve bu konuda ayrıntılı bir hizmet üretiliyor.

Sözleşmeli Öğretmenlik Kalkmayacak!

Sözleşmeli öğretmenlik konusunda bir çalışma olmadığını belirten Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk, mülakatlarda daha iyi bir çalışma olacağını belirtiyor ve iyileştirilmeye gidileceğinin altını çiziyor. Bununla birlikte yeni öğretmenlik sistemi de çok konuşulan konuların arasında yer alıyor.

Kolejlerde çalışan öğretmenler için ekstra destek

Kolejlerde çalışan öğretmenler, genellikle düşük ücretler ile çalışıyor. Bu tarz durumlar için ekstra destek vereceğini açıklayan bakan, sistemin yeniden ele alınacağının altını çiziyor.

Eğitim fakültelerinin giriş puanı yüksek olacak, kolay girilmeyecek.

Eğitim fakültelerini tercih eden öğrenciler için puanlar çok daha yüksek olacak. Eğitimde kalite artacak ve özellikle fakülteler ile ilgili düzenlemeler getirilecek diyen sayın bakan, konuyla ilgili de açıklamalarını bu detaylar dahilinde sürdürdü. Bununla birlikte öğretmenlere yüksek lisans konusunda bir çalışma olduğunu vurgulayan bakan, yüksek lisans yapamayan kişinin öğretmen olmaması gerektiğini söyledi.

Peki siz bu durum hakkında ne düşünüyorsunuz? Yüksek lisans ile öğretmenlik sistemi biraz olsun düzelir mi? Öğretmenlik konusunda yapılması gerekenler tam olarak nelerdir? Hangi çalışmalar bu süreçleri değerlendirmemizde yardımcı olacak? Sizin fikirlerinizi de merak ediyoruz.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR