Öksürüğe Karşı Alınabilecek Önlemler


Öksürük
Öksürük

ÖKSÜRÜK NASIL GEÇER?

Kış aylarında özellikle artan öksürüğün sebebi üst solunum yollarının kapanması, enfeksiyon kapması ve zararlı bakteri oluşumlarının oluşması ile meydana gelir. Öksürüğünüz çok sık ve yoğun bir şekilde kendini belli ediyorsa bu konuda uzman bir hekime görünmek en iyi seçenektir. Lakin evde uygulayabileceğiniz doğal yöntemler ile öksürüğü tam anlamı ile yenemezseniz bile sizin rahat etmenizi sağlayacak seviyeye düşürebilirsiniz. İşte öksürüğü geçirmek için yapmanız gerekenler

BOLCA SU TÜKETİN

Su her anlamda vücudun sağlığına kavuşmasında önemli bir içecektir. Vücudumuzun su ihtiyacı gün içerisinde oldukça yüksektir. Günlük limiti (2,5 – 3 Litre) dolduracak şekilde su içmek boğazlarınızın temizlenmesine ve daha az öksürmenize neden olur. Ayrıca su içmek vücut direncini arttıracağı için öksürüklerin de kesilmesinde önemli bir rol oynar.

SİGARA DUMANINDAN UZAK DURUN, SİGARA İÇİYORSANIZ AZALTIN VEYA BIRAKIN

Sigara dumanı öksürüğe en çok sebep olan etkenlerin başında gelir. Okul ortamında, iş ortamında, arkadaş ortamında yoğun bir sigara içimi söz konusu ise dumanından dolayı sonraki zaman diliminde öksürük meydana gelebilir. Bu nedenle sigara içilen ortamlarda fazla durmayın. Ayrıca sigara içiyorsanız eğer sigara içim sayınızı azaltın ve gerekli iradeyi gösterebilirseniz eğer sigara içmeyi bırakın.

TOZLU VE KİRLİ ORTAMLARDA ÖKSÜRÜĞÜ ARTTIRIR

Girdiğiniz hangi ortam olursa olsun temizlik durumu söz konusu değil ve ortam kirli ise ya da girdiğiniz ortamlar tozlu ise öksürüğünüzün olması çok normaldir. Tozlu ortamlarda havada gözle görülmeyecek kadar ufak olan toz partikülleri solunum yolu ile boğazlarımıza yapışır ve öksürmemize neden olur. Bunun için çeşitli meyve ve su tüketimi ile ön plana geçebilir. Kökten problem çözümü ise ya o tür ortamlarda bulunmayacaksınız ya da temizlik konusuna dikkat edeceksiniz.

SPOR YAPMAK BRONŞLARI AÇAR

Bronşlar kapandığı zaman sıkı bir öksürük seansı ile karşılaşırsınız. Lakin düzenli olarak yapılan spor ve egzersizler kişinin bronşlarının açılmasına sebep olur. Eğer spor veya egzersiz yapmıyorsanız zamanla kapanan bronşlar sizin öksürmenize yol açar.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR