Okula Başlayan Çocuğunuz İçin 5 Öneri


Okula Yeni Başlayan Öğrenci
Okula Yeni Başlayan Öğrenci

Çocuğunuzun Okula Başlaması ve İlk Adım

Ailelerin en büyük heyecanlarından biri de çocuklarının okula başlamasıdır. Yapılan yasal düzenleme ile 6 yaşa indirilen okula başlama yaşı, çocuğunuzun hayatında attığı ilk adımdır. İlk kez sizden bağımsız olarak bir ortamda sizden uzakta kalmaktadır. Bu durumu aşabilmeleri için ailelerin çeşitli yöntemler denediği bilinmektedir. Peki bunların dışında çocuğunuzun okul hayatına başlaması için yeterli seviyede olduğunu düşündünüz mü? Çocuğunuz okula başlarken kesinlikle yapmanız gereken 6 önemli durum bulunmaktadır. Yapılması gereken bu durumlar, çocuğunuzun okulda beklenen tehlikelere karşı korunmasını sağlayıp, arkadaşlarına uyum sağlaması açısından da oldukça önemlidir.

Çocuğunuzun Gözlerini Muayene Ettirin

Aileden veya dış çevre faktörlerinden meydana gelen göz problemleri çocuğunuza sıkıntılar yaşatabilir. Gözlerde tembellik ya da gözlerde şaşılık durumunun kontrol etmesi için uzman hekimlere giderek çocuğunuzun göz muayenesini yaptırın.

Çocuğunuzun Aşılarını Eksiksiz Yapın

Okul ortamları çocuğunuzun yaşıtları ile dolu ortamlardır. Yaşları itibari ile bağışıklık sistemleri düşük olan çocukların çeşitli hastalıklara yakalanması çok olası bir ihtimaldir. Kızamık, suçiçeği, kabakulak gibi hastalıklar çocuklar arasında sıkça görülüp kısa sürede yayılabilmektedir. Bu nedenle çocuğunuzun okula başlamadan önce bu hastalıklara karşı aşılarını tamamlayıp çocuğunuzu korumanız oldukça önemlidir.

Uyku Düzenine Önem Verin

Özellikle son yıllarda bilgisayar, televizyon ve telefon kullanımı artması nedeni ile aileler çocukları üzerinde kontrolü kaybetmeye başlamış durumda. Bu kontrol kaybının en önemli göstergelerinden biri de düzensiz uyku saatleridir. Çocuğunuzun uyku saatlerini düzene koymamanız durumunda çocuğunuzun okulda uyuşuk, tembel, uykulu bir halde ders görmesine neden olacaktır ve bu durum sonucunda başarılı bir öğrenci profilinden uzak olacaktır. Bu nedenle çocuğunuzun uyku düzenine kavuşmasında etkin bir rol oynamalısınız.

Kahvaltısız Gün Başlamaz!

Yapılan iyi bir kahvaltı ister yetişkin ister çocuklar için olsun oldukça önemlidir. Kahvaltısız başlanan günlerde vücut ve zihin enerjisi oldukça düşük olur. Bu nedenle çocuğunuz okula giderken kesinlikle iyi bir kahvaltı yaparak gerekli beslenmeyi gerçekleştirmeli ve vitaminleri almalıdır. Böylece gittiği okulda dersleri daha canlı ve daha zinde bir şekilde dinleyebilecektir.

Çocuğunuza El Yıkamayı Alıştırın

Okullarda beslenmesine ve sağlığına dikkat edilmeyen birçok çocuk bulunmaktadır. Bu çocuklar okul ortamında ortak noktaları kullanmaktadır. Sıralar, sınıf tahtası, sınıf kapı kolu, merdiven korkulukları gibi yerler tüm öğrenciler tarafından tutulup kullanılmaktadır. Çocuğunuz dışında başka çocuklarda bulunan grip virüsleri çocuğunuzun bu ortamlarda nüfuz etmesi ile hastalığa yakalanması doğru orantılıdır. Bu nedenle her teneffüs arasında çocuğunuza el yıkamayı alışkanlık haline getirmelisiniz.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR