Ölümsüz Olmak ve En Dijital Yolu


Ölümsüz olmak ve bunu dijital olarak başarma fikri sizce nasıl? Ölümden sonra dijital ortamda hayata devam etmek yakın gelecekte gerçek bir ihtimal haline gelebilir ancak bu durum sizin yararınıza olmayabilir.

 

Ölümden sonra dijital ortamda hayata devam etmek yakın gelecekte gerçek bir ihtimal haline gelebilir ancak bu durum sizin yararınıza olmayabilir. Hayatımız boyunca oluşturduğumuz veriler, biz öldükten sonra sevdiklerimizin acısını dindirmek ya da bilgilerimizi gelecek nesillerle paylaşmak için kullanılabilir. Bu fikir, bilincini dijital ortama aktarıp sonsuza dek makinelerde yaşama hayali kuranlar için pek tatmin edici gelmeyebilir ama çok da uzak olmayan bir gelecekte ölen kişilerin sanal versiyonlarının yaratılmaya başladığını görebiliriz. Bu konu ile ilgili ilk adımlar atılmaya başladı bile. Ölümsüz olmak bu kadar detaylı düşünülebilir mi sizce?

Kendi yapay zekalı avatarını yaratacak bilgisi ve vakti olmayanlar için ise Eternime adlı girişim sosyal medya gönderileri ve etkileşimlerinin yanı sıra temel kişisel bilgileri toplayarak bir kopyanızı yaratıyor. Bu kopya siz öldükten sonra akrabalarınız ve arkadaşlarınızla etkileşim kurabiliyor. Bu hizmet şimdilik çok az kişiyle beta çalışması yürütüyor ancak 40 bin kişi kendi avatarlarını yaratmak için sıraya girmiş durumda. Yani bir piyasa olduğunu söylemek mümkün.

Ne kadar rahatlatıcı peki?

 

Black Mirror dizisinin ‘Be Right Back‘ bölümünü izlediyseniz tüm bu girişimler size bu bölümü hatırlatmış olabilir. Dizide eşini kaybeden bir kadın, bir şirkete eşinin verilerini verip gerçekçi bir robot sipariş ediyor, eşini kaybetmenin acısını bu şekilde dindirmeye çalışıyordu. Ancak kaybedilen kişinin bir taklidinin kişiye bu acılı dönemde yardımcı mı olacağı yoksa hayatına devam etmesine engel mi olacağı bir netlik kazanmış değil. İnsanların, kendilerini taklitlere çok fazla kaptırarak yakınlarını kaybettiklerini kabullenememelerinden endişe ediliyor. Öte yandan, taklitlerin insanlara kaybettikleri kişilerin aslında tamamen gitmediği, hala insanların anılarında yaşadığı hissini vererek acılı süreci rahatlatacağı da düşünülüyor. Ölümsüz olmak ve bu fikre ulaşmak işte bu kadar teknolojik artık.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR