Online Alışverişe Ne kadar Para Harcadığımız Belli Oldu!


Türkiye’de artan döviz kuru ile müsade etmeye devam ederken Türkiye’nin online alışverişte harcadığı tutar belli oldu. İşte online alışverişe ayırdığımız tutar. 

Artan döviz kuru ile mücadele hız kısmeden devam eden Türkiye’de 2018’de ticaret pazarı yüzde 42’lik bir büyüme ile kapattı. 2018 yılında online alışverişte 59.9 milyar TL harcanan Türkiye’de en hızlı büyüyen sektörler ise tatil siteleri ve seyahat siteleri oldu. 

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD), e-ticaret pazarına ilişkin rakamları açıkladı. Açıklanan rakamlara göre Türkiye’de e-ticaret sektörü 2018 yılında yüzde 42 büyüme ile toplamda 59.9 milyar liralık hacme ulaştı. 

E-ticaret pazarı, döviz kurlarındaki yükselişe birlikte perakende fiyatlar ve dolayısıyla enflasyondaki artışın damga vurduğu 2018’de dolar bazında da yüzde 7’lik bir büyüme ile 12.4 milyar dolara yükseldi. Raporda yer alan diğer bilgiler ise şöyle. 

-Tüketici ürünlerinde görülen fiyat artışı ve kır etkisiyle bu yıl sepet büyükleri geçmiş yıllara göre daha fazla arttı. 

-Türkiye’de artan yabancı turist trafiği, havayolu ve konaklama şirketlerinin online trafik rakamlarına pozitif anlamda etkiledi. Artan trafiğe ek olarak yükselen kır etkisiyle de tatil seyahat kategorisi de hızlı bir şekilde büyüdü. 

-Dayanıklı tüketim ürünlerinde yaşanan talep düşmesiyle birlikte elektronik kategorisinde yapılan harcalamar da geçtiğimiz yıllara oranla düşüşe devam etti. 


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı