Önümüzdeki 100 yıl içinde yaşanabilecek Güneş patlaması tüm Dünyayı yok edebilir!


Güneş insanlar için sağlığı, yaşamı ve mutluluğu temsil eder. Onu, sonsuz evrendeki evimizin koruyucusu olarak görürüz.

Koruyucu olarak gördüğümüz Güneş aynı zamanda maalesef ki Dünya’daki yaşamı sonsuza kadar yok edecek güce de sahip. Özellikle kısa vadede oluşabilecek Güneş patlamaları bile Dünya’mıza çok büyük zararlar verebilir.

Bilim insanlarının yaptığı son araştırmaya göre, 150 yıl önce Dünya’yı etkileyen ve çok büyük etkisi olan Güneş patlamasının bir benzeri önümüzdeki yüzyılda gerçekleşebilir.

Böyle bir patlamnın sonucu çok daha yıkıcı olur. Çünkü şu anki teknolojimiz 150 yıl öncesine göre oldukça ileri ve daha hassas.

Böyle bir durumda tüm dünyanın elektrik sistemi çökebilir, uydu iletişimi kesilir ve internet kullanım dışı hale gelir. (İnternetsiz bir yaşam mı? Tabii o durumda hala yaşarsak!)

Harvard Üniversitesi’nde yapılan çalışmalarla Güneş’e benzer birçok yıldız incelenmiş ve yıldızlardaki “süper patlama”ların ne kadar sık gerçekleştiği, nasıl hasarlar bırakabileceği hakkında veriler toplanmış.

Bu çalışmalar sonucunda Güneş ve onun gibi yıldızlarda her 20 milyon yılda 1 benzer bir süper patlama gerçekleştiği bulunmuş. Tabi bu tarz bir patlama Dünya’mızın ozon tabakasını delecek kadar ultraviyole ışını yayılmasına yol açacağından DNA mutasyonlarına ve ekosistemin bozulması söz konusu olabilir.

1859 yılında meydana gelen güçlü Güneş fırtınasında (kendi türünün ilk kaydedilen olayı) Dünya’ya yönelik muazzam ısı dalgaları oluştuğu kayıtlara geçmiş durumda.

Bu olay sonrasında Batı dünyasının tüm telgraf hattı çöktü ve elektrik bağlantılarında aralıklarla şok dalgaları rapor edildi. 

Harvard Üniversite’sinde çalışma yapan ekipten olan Avi Loeb; “Bu tarz bir Güneş fırtınası modern dünyada gerçekleşirse, zarar çok daha büyük olur, belki trilyonlarca dolar. Böyle bir olayda tüm elektrik hatları ve bilgisayarlar faaliyetlerini durdurabilir, hatta nükleer reaktörlerin soğutucu sistemleri kapanabilir. Çok fazla şey kötüye gider.” diyor.

Bu tarz bir patlamanın önümüzdeki 100 yıl için gerçekleşebileceğini ve bunun olasılığının yüzde 12 civarında olduğunu söyleyen araştırmacılar, bu konunun asteroid çarpma haberleri kadar ilgi çekmediğini ama onun kadar ölümcül olabileceğini vurguluyor.

Loeb ve ekibi bir araya gelerek Dünya’yı bu tarz bir olaydan koruyabilmek için bir çözüm yolu geliştirmişler ve Dünya’yla Güneş arasında manyetik bir kalkan görevi gören aşırı iletken tel halka tasarlamışlar.

Fakat bu kalkanın uzaya fırlatılması neredeyse 100 milyar dolara mal olacağından, konunun daha fazla araştırılarak mekanizmanın iyice anlaşılması gerektiğine karar vermişler.

Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı